ЗУПИНИМО ТУБЕРКУЛЬОЗ РАЗОМ!!!
12.03.2015 р.
24 березня людство відзначає Всесвітній день боротьби з туберкульозом – день визначений Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ). Саме цього дня в 1882-му році, в Берліні, доктор Роберт Кох оголосив про відкриття збудника цієї страшної хвороби, яка до цих пір загрожує кожному з нас.
Туберкульоз супроводжує людство багато тисячоліть. Цій хворобі належить рекорд за кількістю померлих від неї літературних персонажів. Але, і в реальному житті жертв цієї хвороби дуже багато, достатньо згадати І.І. Мечнікова, А.П. Чехова, В.Г. Белінського, І.Ф.Шіллера, Ф.Шопена, Р.Роллана, Ф.Кафку, Л.Українку, П.Загребельного і багато інших.
Більша частина смертельних випадків від туберкульозу реєструється у країнах, що розвиваються, де це захворювання тісно пов’язане із злиднями, маргінальними і соціально незахищеними групами населення, поганими житловими умовами і харчуванням.
У рейтингу ВООЗ Україна займає друге місце у Європі після Росії із пріоритетності боротьби з туберкульозом; країна також знаходиться на восьмому місці в світі за кількістю випадків мультирезистентного до ліків туберкульозу. Щорічно в Україні діагностується приблизно 40 тисяч випадків туберкульозу і 7,5 тисяч пацієнтів на рік помирають від нього.
Туберкульоз виникає внаслідок проникнення в організм людини мікробів — туберкульозної палички. Недуга найчастіше уражає легені. Хворі на відкриту форму туберкульозу легень поширюють при кашлі, сміху і голосній розмові туберкульозні палички з дрібними краплями мокротиння і слини. Разом з рідиною вони осідають на предметах, підлозі, землі, а після висихання з пилом розсіюються у повітрі.
Туберкульозні бацили дуже живучі, не гинуть у пилюці місяцями, так само тривалий час зберігаються на одязі, посуді, речах хворого. Не витримують тільки високої температури, прямих сонячних променів та впливу деяких хімічних речовин. Один хворий на відкриту форму туберкульозу може заразити за рік 10-15 людей, якщо не вжити запобіжних заходів. Інколи людина заражається від тварин при споживанні сирого молока хворих корів і кіз або молочних продуктів, виготовлених з такого молока. Особливо легко піддаються зараженню діти. Але воно не завжди призводить до хвороби, бо людина має опірність до туберкульозу, яка виробилась унаслідок введення вакцини БЦЖ.
Майже третина населення Земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Коли бацили потрапляють в організм людини не завжди розвивається активний туберкульоз, тому що імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватися в організмі - людина інфікована, але здорова. Нормальне функціонування імунної системи відбувається в умовах повноцінного, раціонального харчування та здорового способу життя. Зловживання алкоголем, вживання наркотиків, надмірне куріння тютюну, харчування з недостатньою кількістю білків та вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес призводять до ослаблення імунної системи. Якщо імунна система слабка або в організм потрапляє велика кількість збудника, розвивається захворювання, яке може мати клінічні прояви туберкульозу або безсимптомний перебіг. Туберкульозна бактерія вражає всі органи і системи організму людини – очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, кишечник тощо. Найчастіше зустрічається туберкульоз легень.
З метою раннього виявлення хворих проводиться рентген - флюорографічне обстеження населення і постановка внутрішньошкірної алергічної проби Манту дітям і підліткам від 1-го до 17-ти років. Останнім часом, на жаль, зростає кількість відмов батьків від туберкулінодіагностики і профілактичних щеплень проти туберкульозу.
Слід пам’ятати, що у разі відмови від туберкулінових проб у дитини неможливо своєчасно виявити первинне інфікування, направити її на рентген обстеження, провести профілактичне лікування. Неможливим стає виявлення неускладнених форм туберкульозу на ранній стадії розвитку.
Найдієвішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ. Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Ревакцинації підлягають здорові діти з від’ємною реакцією Манту. Ревакцинація виконується в 7-річному віці. Щороку в Україні хворіє до 35 % дітей, які не були щеплені. При аналізі випадків туберкульозного менінгіту встановлено, що 82 % захворілих на цю недугу дітей були або не вакциновані, або вакцинація у них була не ефективною.
Як вберегтися від туберкульозу:
- раціональне харчування збагачене вітамінами та мінералами;
- заняття фізкультурою;
- загартування;
- проходити обстеження на ФГ 1 раз на рік;
- вживати в їжу добре оброблені продукти тваринного походження (м’ясо, птицю, молоко), не вживати продукти від хворих тварин, неможна купувати продукти на стихійних ринках;
- більше перебувати на свіжому повітрі;
- дотримання гігієнічних норм та санітарії.
Пам'ятайте! Єдиним і найбільш ефективним способом захистити себе та своїх дітей від туберкульозу - це вакцинація! |