Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради
КНП "ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ"
Календар
«  Липень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Друзі сайту
 • Департамент охорони здоров`я
 • Міністерство охорони здоров`я
 • Запис до лікаря онлайн

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Головна » 2019 » Липень » 4 » Зооантропонозні інекціїї
  08:44
  Зооантропонозні інекціїї

  Профілактика  зооантропонозних інфекцій

   

        Туляреміябактеріальна, природно осередкова інфекція, яка клінічно проявляється гарячкою, септицемією, ураженням   різних  внутрішніх органів. Захворювання супроводжується вираженою алергічною перебудовою і має схожість з чумою.

         Збудником туляремії  є мікроорганізм, який має вигляд кокоподібної палички. Він довгий час здатен виживати: - у воді –до 3 місяців, у рідких харчових продуктах – до 1 тижня, у замороженому молоці понад 3 місяців. Добре зберігається  при низьких температурах. Сонячне проміння вбиває збудника протягом  20-30 хвилин. При нагріванні до 65С мікроб руйнується за 10 хвилин.

            В природних умовах збудник туляремії живе в організмі диких тварин і гризунів, комахоїдних, хижаків.

            Інкубаційний період при туляремії коливається  від 1 дня до 8 тижнів,

  В більшості випадків 7 – 8 днів.

             Залежно від механізму зараження та локалізації первинних уражень виділяють такі клінічні форми : 1) при проникненні збудника через шкіру або слизову оболонку очей – бубонну, виразково- бубонну, очно – бубонну форми;

              2) при зараженні через рот – ангінозно-бубонну та абдомінальну форми;

               3) при аспірації – легеневу форму.

             Характерною особливістю туляремії є практично 100% сприйнятливість населення до збудника інфекції.

  Хвороба починається раптово з підвищення температури тіла до 38 – 39 С,

  З’являеться озноб, головний біль, болі у м’язах (особливо у кульшових) іноді нудота, блювання, збільшуються печінка та селезінка.

              Після перенесеної туляремійної інфекції формується довготривалий імунітет.

               Для специфічної профілактики туляремії використовується вакцина з живих туляремійних мікробів. Вона застосовується надшкірним способом. Вакцина забезпечує імунітет, який зберігається протягом 5 років.

   

             Сибірка гостре інфекційне захворювання з групи зоонозів, характеризується  гарячкою, ураженням лімфатичного апарату, інтоксикацією. Протікає переважно у вигляді, шкірної форми, значно рідше спостерігається легенева та кишкова форми.

            Сибірка поширена у всіх країнах світу. Збудником її є  грам позитивна паличка, яка існує у двох формах:  вегетативна і спорова.

  Стійкість збудника в навколишньому середовищі залежить від його форми.

  Вегетативна форма збудника характеризується незначною стійкістю, гине при температурі 60 С протягом  15 хвилин, при кип’ятінні – кілька секунд. До низьких температур більш стійкі (при температурі – 10С палички зберігаються протягом  24 днів). На відміну від вегетативних форм, спори сибірки дуже стійкі. У грунті  вони зберігаються десятками років. При кип’тінні  гинуть через 2 години. Дублення шкір не вбиває спори збудника, в таких шкірах вони можуть зберігатися роками.

              Вхідними воротами збудника інфекції є шкіра, слизові оболонки дихальних шляхів та слизова оболонка травного каналу.

  Виділяють 2 клінічних варіанти хвороби: локалізований та генералізований.

  До локалізованій відносять шкірну форму, коли на місці вхідних воріт виникають зміни на шкірі. У місці проникнення збудника в шкіру розви вається  серозно-геморагічне запалення з некрозом, значним набряком оточуючих тканин і регіональним лімфаденітом. Формується сибірковий карбункул з некрозом у центрі. Іноді збудник прориває захисний  бар’єр і поступає у кров,що може зумовити  гіповолемічний шок.

               При потраплянні збудника  в шлунково-кишковий  тракт з забрудненими харчовими продуктами таке запалення ,як на шкірі, виникає в кишечнику, що обумовлює тяжкий перебіг захворювання. Так само і при  легеневом у зараженні, коли спори збудника потрапляють  до бронхів, що призводить до плевриту з тяжкою інтоксикацією та набряком легенів.

                Понад ¾ заражень сибіркою в нашій країні носять випадковий   побутовий  характер  і пов’зані  з грубими порушеннями ветеринарно – санітарних правил при вимушеному забої худоби.

                 Запобіганню зараження в побутових умовах сприяє посилення ветеринарного нагляду,заборона забою хворих тварин без попереднього огляду ветеринарними працівниками, недопущення використання шкіри, сировини тварин, м’яса тварин забитих вимушено, без спеціального дозволу.

                  Лептоспіроз – інфекційне захворювання  людини, диких ссавців, сільськогосподарських,свійських та промислових тварин, яке спричиняється своєрідними спірохето подібними мікроорганізмами – лептоспірами.

  Лептоспірозна  інфекція має глобальне поширення, зустрічається на всіх континентах світу.

                   Значне поширення лептоспірозу серед сільськогосподарських тварин, особливо серед великої рогатої худоби, свиней призводить до великих економічних збитків.

                 Збудників лептоспірозу відомо понад 200 сероварів. Важливими умовами для їх життєздатності є підвищена вологість. У вологому грунті вони зберігаються до 270 днів. При нагріванні до 56 -58С гинуть через 30 хвилин, пагубно діє на них прямі сонячні промені та висушування, стійкі до низьких температур.

                 У природі лептоспіри  зустрічаються у різних видів ссавців,у яких вони паразитують у нирках і виводяться із сечею. У людини інфекція перебігає у різних формах – від маніфестноої до субклінічної.

                 Вхідними воротами інфекції можуть слугувати слизові оболонки травного каналу, шкіра, кон’юнктива. Дуже швидко після проникнення в організм, лептоспіри можуть бути знайдені в крові. Гематогенним шляхом вони проникають в різні органи та системи (печінка, нирки, нервова система).

                Інкубаційний період коливається від 4 до 14 днів (в середньому 7-9 днів). Захворювання може протікати в легкій  формі, середньотяжкій та тяжкій, які можуть привести до гострої ниркової недостатності і смерті.

  Усладнення при лептоспірозі: енцефаліт, поліневрит, менінгіт,іридоцикліт,увеїт.

                Яких заходів потрібно дотримуватись щоб не захворіти:

  • захист харчових продуктів від гризунів;
  • заборона купатись в водоймах, які знаходяться в ендемічних районах;
  • при роботі в заболочених місцях, використовувати гумові чоботи;
  • не використовувати воду для пиття з відкритий водойм;
  • охороняти водойми від забруднення

               Сказ  – гостра зоонозна вірусна інфекція, яка передається через укус чи ослизнення хворими тваринами. Уражає центральну нервову систему і закінчується смертю.

              Джерело інфекції – інфікована тварина (собаки, лисиці, вовки, миші, кролі, щури, вівці тощо ). Збудник сказу – вірус, розмножується і накопичується у головному мозку, а також в епітелії слинних залоз, периферійних нервових стовбурах, сльотних залозах.

              Вірус сказу може довго зберігатися при низьких температурах,при кип’ятінні гине через 2 хвилини. Згубно діє на вірус сонячне світло та ультрафіолетове опромінення.

               Інкубаційний період при цьому захворюванні продовжується від 10днів до 1року і довше. Тривалість інкубаційного періоду залежить від місця укусу: короткий  спостерігається при укусах голови, обличчя, пальців рук. Виділення вірусу зі слиною починається за кілька днів до розвитку клінічних проявів. Внаслідок енцефаліту, що розвивається у інфікованого, спостерігається агресивність. У тварин це проявляється схильністю до нападів, що  має вирішальне  значення у передачі вірусу іншому хазяїну.

              Виділяють 3 стадії клінічного перебігу хвороби:

  -  передвісники (депресії) неприємні відчуття в місці укусу  (тягнучі болі,

     свербіж, гіперестезія шкіри), роздратованість;

  • збудженість характеризується гідрофобією, аерофобією, гіперчутливістю;
  • паралічі  м’язів кінцівок, язика, обличчя. Смерть настає від паралічу дихання,серцево – судинної недостатності.

               Термін продовження хвороби  3 -7днів. Іноді хвороба зразу  починається зразу зі стадії збудження або  паралічів. Тоді смерть наступає  через добу.

              Для запобігання  захворювання на сказ після укусу людини або ослинення її шкірних покровів слід звернутися в травмпункт. Рану після укусу промивають мильнойодним розчином. Потім залежно від місця укусу призначають вакцинопрофілактику та за показанням антирабічний імуноглобулін.

  Категорія: Імунопрофілактика | Переглядів: 240 | Додав: Administrator
  Всього коментарів: 0
  avatar
  КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" © 2021
  Хостинг від uCoz
  Всі права захищені

  Дизайн сайту — chmiacmsz

  Інформація

  ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ!

  КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО НА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО І ПОВИННА СТАТИ ЛЮДИНОЮ, ОСОБИСТІСТЮ ТА ГІДНИМ ГРОМАДЯНИНОМ УКРАЇНИ!

  БЛАГОПОЛУЧЧЯ ДИТИНИ - НАЙВИЩИЙ ЗАКОН!

  Контакти

  тел. 66-44-07, тел. - факс 66-44-07

  18029 Україна,м.Черкаси вул. О.Теліги,4

  mdl_infocentr@ukrpost.ua