Затримка пубертату
(статевого розвитку)
Що таке пубертат (статевий розвиток)?
Пубертат — це відрізок життя, коли дитячий організм перетворюється на дорослий. У дівчаток пубертат може розпочатись у віці від 8 до 13 років. Спочатку розвиваються молочні залози, розширюються ареолярні ділянки. Надалі відбувається ріст волосся під пахвами та на лобку, прискорюються темпи росту. Зазвичай через 2 - 3 роки від початку збільшення молочних залоз починаються менструації.
У хлопчиків пубертат зазвичай починається між 9 та 14 роками. Перш за все в них збільшуються в розмірі яєчка та пеніс. Надалі відбувається ріст волосся під пахвами, на лобку та обличчі, стає грубішим голос та прискорюються темпи росту (так званий ростовий стрибок). У хлопчиків ширшають плечі та краще розвивається мускулатура.
Що таке затримка пубертату?
Про затримку пубертату говорять, коли зазначені зміни в організмі відбуваються пізніше вказаних вікових діапазонів. Для дівчаток це означає, що молочні залози не почали розвиватися до 13 років або менструації відсутні до 16 років.
Затримку пубертату у хлопчиків діагностують у разі, коли до 14 років не відбулося збільшення яєчок.
Що спричиняє затримку пубертату?
Затримка пубертату може бути спадковою. У багатьох підлітків, у яких пубертат відбувається із запізненням, наявні випадки подібного запізнення статтевого розвитку і в родині - в одного чи в обох батьків, братів чи сестер, інших близьких родичів. У деяких підлітків, які є «пізніми дітьми», початок пубертату може наставати пізніше, ніж у більшості дітей їхнього віку. Саме в таких дітей найчастіше діагностують затримку статевого розвитку, яка не зумовлена органічними порушеннями й зазвичай не потребує лікування. У «пізніх дітей» статевий розвиток розпочинається самостійно, згодом вони «наздоганяють» однолітків.
Захворювання та лікарські засоби, які можуть спричинити затримку пубертату:
- захворювання кишечника, зокрема целіакія, що заважають нормальному всмоктуванню харчових інгредієнтів;
- відсутність належного харчування внаслідок недоїдання, розлади харчової поведінки, такі як анорексія;
- розлади в роботі гіпофіза або щитоподібної залози, які виробляють гормони, що впливають на процеси росту та розвитку дітей;
- патологія яєчників або яєчок, в яких виробляються статеві гормони;
- генетична патологія: синдром Шерешевського-Тернера в дівчаток або синдром Клайнфельтера у хлопчиків;
- деякі препарати, зокрема онкологічні, що пригнічують секрецію статевих гормонів.
- препарати, які знижують апетит, наприклад, психостимулятори, що використовують у лікуванні синдрому дефіциту уваги та гіперактивності;
- інколи в дівчат не починаються менструації внаслідок вад розвитку матки або піхви, підвищеного рівня гормону пролактину, а також патології під назвою «синдром полікістозних яєчників».
Чи потребує дитина огляду лікаря, якщо в нього/неї
має місце затримка пубертату?
Якщо Ви або Ваша дитина стурбовані із приводу затримки пубертатну, необхідно обов¢язково проконсультуватись у лікаря ендокринолога. Вашу дитину оглянуть і, можливо, візьмуть аналіз крові для визначення рівня гормонів; проведуть оцінку фізичного розвитку, визначать зріст та масу тіла, зроблять рентгенографію кисті, щоб з'ясувати, чи кістки не розвиваються повільніше, ніж треба. Деяким підліткам потрібне сканування мозку (наприклад, МРТ) для виключення патології гіпофіза. Дівчатам, можливо, необхідно буде зробити ультразвукове обстеження, щоб з’ясувати, чи їхні внутрішні статеві органи розвиваються нормально.
Як лікують затримку пубертату?
Якщо лікар не знайде патологічних ознак, то підліток не потребує лікування і статевий розвиток у нього почнеться самостійно. Можливо, лікар рекомендуватиме контролювати динаміку пубертату в дитини, іноді дитині призначають короткочасну гормональну терапію для того, щоб стимулювати початок пубертату. Дівчатам призначають естрогени в таблетках або у вигляді шкірних пластирів, а хлопці отримують ін’єкції тестостерону. Деякі підлітки потребують довготривалої гормональної терапії в разі відсутності самостійної секреції естрогенів або тестостерону.
Але це все проводиться обов’язково під контролем лікаря-ендокринолога! |