Загартовування дитини
Загартовування – це система заходів, які підвищують опірність організму дитини до різноманітних впливів зовнішнього середовища, сприяють виробленню в організмі здатності швидко і без шкоди для здоров’я пристосовуватись до різних коливань температури і вологості повітря, до інтенсивного сонячного опромінення тощо. Засобами загартування є природні чинники: сонце, повітря і вода.
Під їх впливом розвиваються, вдосконалюються і тренуються як терморегуляційні механізми, так і інші фізіологічні механізми організму, що росте. При цьому поліпшується діяльність нервової і серцево-судинної систем, органів дихання, травлення, кровотворення, обміну речовин, змінюється реактивність організму, дитина перестає хворіти.
Але є декілька правил у проведенні загартовуючих процедур у дітей, яких необхідно дотримуватися:
- загартовування можна розпочинати і далі проводити тільки здоровій дитині;
- необхідно поступово збільшувати інтенсивність процедур;
- заняття повинні проводитись систематично;
- необхідно враховувати індивідуальні особливості організму дитини і її вік;
- розпочинати загартовування можна в будь-яку пору року, але переважним є теплий час (літо);
- загартовуючі процедури проводяться тільки за умов позитивних емоційних реакцій дитини;
- відновлення занять після перерви треба починати спочатку.
Для того, щоб загартовування дало свої позитивні результати, необхідно дотримуватися і правильного розпорядку дня та відповідних умов, при яких будуть проводитися процедури загартовування:
- вчасно годувати дитину;
- вчасно і в один і той же час вкладати спати і піднімати вранці.
Нічний сон повинен бути достатнім, але не слід давати дитині спати до 11 години дня. Краще дитину підняти о 7 – 8 годині і щодня вкладати дитину на денний сон (3 – 3,5 години). Якщо дотримуватись розпорядку дня, то в дитини буде спрацьовувати її «біологічний будильник», і дитина сама вже буде «вкладатися» і вставати вчасно.
Дитині вдома необхідно створити належні санітарно-гігієнічні умови:
- часте провітрювання приміщення – до 4-5 разів на добу по 10-15 хвилин, підтримуючи температуру повітря в кімнаті в перші місяці життя +22оС, від 6 місяців до 1 року - 19 оС, від 1 року до 3 років – 18 оС.
Влітку вікна повинні бути відчинені постійно, цілий день. Також необхідне щоденне вологе прибирання кімнати. Доцільно вкладати спати вдень влітку на свіжому повітрі.
В зимовий час у кімнаті, де спить дитина, треба зволожувати повітря за допомогою спеціальних пристроїв. Вологість повітря повинна бути 50 – 60% для запобігання сухості слизових оболонок, особливо слизових носа.
Якщо дитина рухлива, особливо збуджується перед сном і погано спить, то їй будуть корисні заспокійливі процедури – обтирання, тепла ванна перед сном.
Коли ж дитина весь час проводить у спокійних іграх, не дуже рухлива, багато спить, поволі просинається, то їй необхідно призначити процедури, які б трохи посилювали процеси збудження – загальне обливання або душ після сну. |