Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради
КНП "ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ"
Календар
«  Лютий 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Друзі сайту
 • Департамент охорони здоров`я
 • Міністерство охорони здоров`я
 • Запис до лікаря онлайн

 • Статистика

  Онлайн всього: 2
  Гостей: 2
  Користувачів: 0

  Головна » 2017 » Лютий » 6 » Вірусні гепатити
  14:50
  Вірусні гепатити

  ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ - МИ ВСІ В ЗОНІ РИЗИКУ

   

           Вірусні гепатити (ВГ) – група захворювань з фекально-оральним і парентеральним механізмами зараження, що супроводжується інтоксикацією і переважним ураженням печінки, нерідко жовтяницею.

           Найбільш поширені вірусні гепатити на території України: А, В, С, D, Е, кожний з яких має свого збудника. Існують гепатити, що їх спричиняють цитомегаловірус, вірус герпесу, вірус Епштейн-Барра, аденовірус.

           Гепатит А. Джерелом інфекції є хвора людина. Для гепатиту А характерний фекально-оральний механізм зараження. Шляхи попадання вірусу в організм людини: контактно-побутовий, харчовий та водний. Характерна сезонність у дітей дошкільного та шкільного віку, контакт з хворими на гепатит А,  літньо-осінній період року та відсутність тривалого носійства вірусу. Клінічні прояви: інкубаційний період складає в середньому 28 днів, можливо скорочення від семи та тривалість до 50 днів. При зараженні через воду та харчові продукти він коротший, при контактно-побутовому – подовжений.  Переджовтушний період триває від 2 до 7 днів. Виділяють симптоми цього періоду: диспепсичний, астеновегетативний, грипоподібний, артралгічний та змішаний. Диспепсичний варіант проявляється скаргами на зниження апетиту, тупі болі в верхній половині живота та правому підребер’ї, нудоту, блювоту. Інколи можливі закрепи, а у дітей раннього віку – проноси. Підвищення температури тіла до 38-39°С спостерігається протягом 3-5 днів. Астеновегетативний варіант характеризується зміною настрою, порушенням сну, появою головної болі. Діти стають дратівливими, капризними. Для грипоподібного варіанту характерна лихоманка на протязі 5-7 днів, яка супроводжуються головним болем, слабкістю, без катаральних  явищ (нежить, кашель). Артралгічний варіант у дітей зустрічається рідко та проявляється болями в суглобах, м’язах, кістках. В подальшому у хворих з’являється потемніння сечі, посвітління випорожнень та починається жовтушний період захворювання, який проявляється появою жовтяниці шкіри та склер очей. Тривалість цього періоду 7-10 днів.  Зменшення інтенсивності жовтяниці, розмірів печінки, покращення стану відмічається в післяжовтушний період і триває 10-12 днів. В період реконвалесценції відмічається кінцеве відновлення всіх порушень печінки, зникають скарги. Тривалість цього періоду 2-3 місяці.

  Вірусний гепатит А має перебіги: легкий, середньо-тяжкий і тяжкий. При легкому перебігу госпіталізація хворих не обов’язкова. Ізоляція контактних не проводиться. Медичні спостереження за контактними з хворими гепатитом А встановлюється на протязі 35 днів.

  Диспансеризація. Всі діти перехворівши на вірусний гепатит А спостерігаються в кабінетах інфекційних захворювань при поліклініках протягом 6 місяців. Через 10 днів після виписки із стаціонару повинні проводитись біохімічні обстеження крові на білірубін та трансамінази. Повторний огляд та обстеження проводять в 3 та 6 місяців після чого дитина може бути знята з «Д» обліку.

  Специфічна  профілактика гепатиту А здійснюється імуноглобуліном який вводиться не пізніше 7-10 дня від початку контакту дітям від 1 до 14 років, а також вагітним жінкам, які мали контакт з хворим.

  При гепатиті В  джерелом інфекції є хворі з різними клінічними формами гострого, хронічного вірусного гепатиту і цирозу печінки. Основний шлях передачі збудника – парентеральний, який найчастіше реалізується при переливанні донорської крові та її препаратів, різноманітних ін’єкцій ліків тощо.  Найчастіше хворіють діти до року і дорослі у віці понад 30 років.

  Вірусний гепатит В, на відміну від гепатиту А досить тривала і важка хвороба. Початковий період може затягуватися до 1 місяця і більше. Хворі скаржаться на зниження апетиту, нудоту, блювання, закрепи, тупий біль в епігастрії та правому підребер’ї, наростаючу загальну слабкість. У 20-30% хворих спостерігається біль у суглобах.

  Вірусний гепатит С передається парентерально. Основними факторами передачі є донорська кров та її компоненти. Характеризується уповільненим перебігом, часто відсутністю скарг, але можливе формування ускладнень – цирозу печінки та гепатокарцином.  Спочатку жовтіють склери, слизова оболонка твердого піднебіння і під’язикової ділянки, потім шкірні покриви. Інтенсивність жовтяниці різна. Зменшується діурез, сеча стає концентрованою, темно-коричневого кольору. В розпалі хвороби печінка збільшується майже у всіх хворих, у 25% хворих збільшена селезінка. Хворі з гострим вірусним гепатитом повинні лікуватися переважно в інфекційних стаціонарах.

  Основні напрямки лікування вірусного гепатиту в гострий період зокрема в умовах стаціонару, такі: ліжковий режим, дезінтоксикаційна терапія, аскорбінова кислота, кальція пангамат, рибоксин, тіотриазолін. У випадку затримки одужання призначають препарати із групи гепатопротекторів: силібор, карсил, урсофальк, гептрал. У період реконвалесценції додають жовчогінні засоби.

  Після виписки із стаціонару хворі звільняються від фізичних навантажень. Протягом 6 місяців протипоказані профілактичні щеплення, крім проти правцю, сказу і дифтерії. У період реконвалесценції показана дієта до повного одужання, не менше, ніж 3-6 місяців після виписки з лікарні.

  При відсутності скарг   у хворих та при нормалізації показників крові (клініко-лабораторних та біохімічних) через 6 місяців показано санаторно-курортне лікування (Миргород, Трускавець, Східниця, Моршин).

  До найсерйозніших наслідків вірусного гепатиту належить хронічний гепатит.

  Діагностика хронічного вірусного гепатиту на ранніх стадіях його формування може скласти певні труднощі, оскільки клінічні та біохімічні ознаки нерідко виражені слабо. У період ремісії самопочуття хворого не порушено, при загостренні з’являються втомлюваність, біль в правому підребер’ї, іноді значний, знижується апетит. У більшості хворих збільшена і щільна печінка, рідше збільшена селезінка. Помітна інтеричність склер і шкіри трапляється лише у частини хворих.

  Хронічний активний гепатит має важкий перебіг. Завжди можливий перехід у цироз печінки. Загострення супроводжуються жовтяницею, асцитом, гепатомегалією, яскравим астеновегетативним синдромом (кволість, значна втомлюваність, зниження працездатності), ниючим, частим інтенсивним болем у правому підребер’ї, сверблячкою. Постійним симптомом є спленомегалія.

  Профілактика. Протиепідемічні заходи при вірусних гепатитах спрямовані на раннє виявлення та ізоляцію хворих. При цьому необхідно максимально враховувати початкові симптоми хвороби, наявність без жовтяничних і субклінічних форм, приділити особливу увагу хворим із хронічними захворюваннями печінки. За особами, які були в контакті з хворими на гепатит А, протягом 35 днів ведуть систематичний медичний нагляд.

  Для запобігання парентерального зараження вірусами гепатиту В, С і D в лікарнях користуються медичними  і лабораторними інструментами одноразового використання, суворо стежать за достерилізаційною обробкою і стерилізацією колючого і ріжучого інструментарію.

  З метою специфічної профілактики вірусу гепатиту В створена вакцина, яка дозволяє знизити рівень захворюваності в кілька разів. З 2000 року дітям проводиться вакцинація від гепатиту В.

  Зважаючи на недостатню поінформованість суспільства з питань поширення вірусів гепатиту, в зоні ризику перебуває кожен громадянин України.

  Ще однією національною особливістю проблеми вірусних гепатитів стало те, що першими почали її активно обговорювати громадські організації. Саме вони «розбудили» суспільство, а за тим і владу, яка підтримала ініціативу розробки Концепції відповідної цільової програми. Ця ініціатива прозвучала передусім з вуст активістів громадського об’єднання «Зупинимо гепатит», і за їх безпосередньої участі МОЗ України розробило Державну цільову соціальну програму з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2020 року. Програма вийшла далекоглядна і всеосяжна.

  Хворі на вірусний гепатит В та С отримують лікування у лікаря-інфекціоніста.

  Категорія: Імунопрофілактика | Переглядів: 492 | Додав: лікарня
  Всього коментарів: 0
  avatar
  КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" © 2021
  Хостинг від uCoz
  Всі права захищені

  Дизайн сайту — chmiacmsz

  Інформація

  ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ!

  КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО НА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО І ПОВИННА СТАТИ ЛЮДИНОЮ, ОСОБИСТІСТЮ ТА ГІДНИМ ГРОМАДЯНИНОМ УКРАЇНИ!

  БЛАГОПОЛУЧЧЯ ДИТИНИ - НАЙВИЩИЙ ЗАКОН!

  Контакти

  тел. 66-44-07, тел. - факс 66-44-07

  18029 Україна,м.Черкаси вул. О.Теліги,4

  mdl_infocentr@ukrpost.ua