Вакцинопрофілактика раку шийки матки Гардасілом
забезпечує імунітет на 10-15 років
04 лютого 2015 року
Одним із напрямків профілактичної роботи дільничної педіатричної служби є профілактика раку шийки матки. У м. Черкаси започаткована міська програма «Репродуктивне здоров’я» на період до 2015р., яка передбачає проведення вакцинопрофілактики раку шийки матки вакциною Гардасіл за кошти місцевого бюджету дівчатам віком від 12 років і старшим. Станом на 01.02.2015р. завершили повний курс вакцинації 498 дівчат, 2 дитини в процесі вакцинації.
Проведення повного курсу вакцинації забезпечує тривалість імунітету до 10-15 років.
Вірус папіломи людини (ВПЛ) є надзвичайно поширеним серед жінок та чоловіків. Існує більше ніж 100 типів ВПЛ. Близько 30 із них поширюються статевим шляхом, і навіть презерватив не захищає повністю від інфікування ним. Типи 16 та 18 ВПЛ являються високоонкогенними. Вважається, що ВПЛ типу 16 та 18 є причиною більше, ніж 70 % раку шийки матки та раку піхви, та до 50 % раку вульви.
Рак шийки матки є третім за поширеністю у світі серед 400 тисяч нових випадків онкологічних захворювань, які діагностують щорічно.
Дедалі частіше рак діагностують у молодих жінок 20 - 24 років. Щодня від раку шийки матки в Україні помирає 6 жінок. Пік захворюваності припадає на вік 25-45 років.
У м.Черкаси впроваджена програма, за якою жінки безкоштовно, за рахунок бюджетних коштів, забезпечуються наборами для проходження онкоцитологічних досліджень. За результатами цих досліджень відхилення від норми мають близько 25 тис. жінок, що складає 66,0%. За 9 міс. 2014 р. рак шийки матки виявлено у 20 жінок репродуктивного віку.
Щеплення дозволяє зменшити рівень онкологічної патології жіночої репродуктивної сфери та раку шийки матки.
Вчасна вакцинація унеможливлює зараження цими вірусами і, відповідно, розвиток у майбутньому раку шийки матки.
Для того, щоб вакцина мала максимальний профілактичний ефект, вона повинна проводитись до початку статевого життя.
Дослідження із економічної доцільності вакцинації, проведені в США, Канаді, Великобританії, Фінляндії, Норвегії, Японії, Сингапурі, Тайвані, Малайзії, Угорщині, Мексиці та інших країнах підтвердили ефективність вакцинації від вірусу папіломи людини. В усіх країнах, де проводились подібні дослідження, лікарі приходили до висновку економічної доцільності щеплення дівчаток віком 12 років проти вірусу папіломи людини. Цієї економічної переваги вдається досягнути завдяки уникненню захворювань, що викликається ВПЛ, а отже і витрат на їх лікування.
Цікавим є факт, що і додаткова вакцинація вікової когорти жіночого населення 12-24 років була,також, визнана економічно вигідною в цих країнах.
В цілому, 35 країн світу вже забезпечують доступ до ВПЛ-профілактики визначеним категоріям населення шляхом надання державного фінансування вакцинації. В багатьох країнах, економіка яких знаходиться у стані становлення, вакцинації проти ВПЛ, також як і в розвинутих країнах, є рекомендованою та фінансується урядом. Цими країнами є Кувейт, Мексика, Аргентина, Перу, Македонія, Румунія, Словаччина, Словенія, Руанда та Панама.
Обстеження дітей з підозрою на онкологічні захворювання, а також їх лікування проводить в обласному Центрі дитячої онкології та гематології Черкаського обласного онкологічного диспансеру. Лікування дітей із злоякісними пухлинами сьогодні направлено не тільки на спасіння їх життя, але і на те, щоб допомогти їм одужати.
Сучасні можливості хіміотерапії, трансплантології, імунотерапії експериментальної онкогематології дають можливість з оптимізмом дивитись на майбутнє і уже сьогодні вилікувати до 60% раніше абсолютно безнадійних хворих.
|