Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради
КНП "ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ"
Календар
«  Березень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Друзі сайту
 • Департамент охорони здоров`я
 • Міністерство охорони здоров`я
 • Запис до лікаря онлайн

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Головна » 2020 » Березень » 17 » Туберкульоз
  13:51
  Туберкульоз

  ТУБЕРКУЛЬОЗ НЕ ВИРОК, ЖИТТЯ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ

   

  Однією з головних загроз для здоров’я людства серед інфекційних хвороб у сучасний період є туберкульоз.

  Туберкульоз — поширене та нерідко смертельне  інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, і характеризується переважно ураженням легень, але можливе  ураження і всі інших органів. наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

  На туберкульоз хворіють із часів появи людства. Туберкульоз не ліквідований в жодній країні світу. Починаючи з 90-х років ХХ сторіччя помітно зросла поширеність туберкульозу у всьому світі, в тому числі і на Україні. Третина населення  Земної кулі інфікована туберкульозною паличкою.         Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової, при вдиханні повітря, в якому є мікобактерія туберкульозу, яку ще називають паличкою Коха, на честь науковця, що відкрив цей збудник у 1882 році. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища. Також джерелом інфекції можуть бути домашні та дикі тварини. Найбільшу небезпеку становить велика рогата худоба(через молоко, м'ясо).

  ОЗНАКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

           Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

  • кашель, що триває понад 2-3 тижні;
  • рясне потовиділення вночі;
  • слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.

  В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.     За наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів ви маєте звернутися до сімейного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.                                                                                        Проблема раннього, виявлення туберкульозу полягає у відсутності характерних, достовірних, клінічних симптомів хвороби. Через те, що паренхіма легень не має больових нервових рецепторів, наявність специфічного інфільтрату в ній не викликає болі. Біль появляється при втягненні в патологічний процес плеври або бронхіальної системи.

  Тому за наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів ви маєте звернутися до сімейного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

  ФОРМИ І СТАДІЇ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

  У 90 % людей туберкульоз вражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень — «відкриту» і незаразну форму — «закриту». Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє з харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, за «закритої» форми туберкульозу в харкотинні не виявляють мікобактерії туберкульозу і, зазвичай, такі пацієнти взагалі не кашляють.                                      

  «Закрита» форма туберкульозу – це, як правило, рання стадія захворювання, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення (1-2 см). «Відкрита» форма — це пізніша стадія захворювання, коли в легенях визначають великі ділянки запалення з розпадом легеневої тканини (може бути вражена вся легеня або навіть обидві легені).

  Позалегеневий туберкульоз — це незаразна форма захворювання. В таких випадках туберкульоз загрожує тільки життю людей, що захворіли. Для цих форм туберкульозу також характерні загальні ознаки інфекційного захворювання — нездужання, підвищення температури тіла, втрата ваги, пітливість вночі, ознаки ураження конкретного органу — збільшення лімфатичних вузлів, головний біль, болі у хребті або суглобах, ураження шкіри тощо.

  ЯК ВЧАСНО ВИЯВИТИ  ТУБЕРКУЛЬОЗ

  В дорослих та підлітків туберкульоз виявляють шляхом профілактичних планових флюрооглядів, які проводяться 1 раз на 2 роки. Проблемою цього методу є зменшення кількості організованих колективів (зупинка роботи великих підприємств), зменшення кількості пересувних флю­орографів, недостатня кількість флюроплівки, недостатнє фінансування галузі та ін.

  Основний метод виявлення туберкульозу у дітей - це щорічне проведення проби Манту і встановленням „віражу" туберкулінової проби.

  Проба проводиться спеціально навченою медичною сестрою. Результати проби Манту з 2 ТО оцінюють через 72 години  після внутрішньошкіряного введення туберкуліну. Вони в першу чергу несуть інформацію про інфікованість і стан протитуберкульозного імунітету. Негативний і сумнівний результати проби (при розмірі папули менш 5 мм) можуть свідчити про відсутність зараження туберкульозом, або про важке пригнічення імунітету хворого з наявністю або відсутністю туберкульозу. Туберкулінова гіперергія (при розмірі папули 21 мм і більш у дорослих, 17 мм і більш у дітей), а також виражена позитивна реакція (при розмірі папули більше 14 мм) характерні для хворих активним туберкульозом. Туберкулінодіагностика як метод діагностики туберкульозу важлива у ВІЛ-інфікованих осіб, які частіше хворіють на позалегеневі форми туберкульозу. Однак негативний результат проби Манту при значному пригніченні імунітету (CD4<200 клітин в мм3) не виключає наявність туберкульозу.

  ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

  Оскільки туберкульоз — інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів.

  Інших методів лікування не існує.

  Уявіть собі, менш ніж 100 років тому, туберкульоз був невиліковним. До відкриття американським дослідником українського походження Зельманом Вайсманом першого антибіотика для лікування туберкульозу стрептоміцину в 1942 році застосовувалися методи, які дозволяли лише продовжити та полегшити життя хворих, але не вилікувати остаточно.

  Сотні відомих людей померли від туберкульозу в доантибактеріальну еру: Фредерік Шопен, Леся Українка, Антон Чехов, Шолом Алейхем, Фрідріх Шиллер, Ромен Роллан, Елеонора Рузвельт та багато інших.

  Сьогодні розроблено ефективні схеми протитуберку­льозного лікування, які дозволяють вилікувати 100% хворих з новими випадками захворювання.

  Ці препарати називають протитуберкульозними препаратами І ряду.

  Лікування туберкульозу однакове у всьому світі. Якщо у вас встановлено цей діагноз, вам призначають стандартну схему лікування, яка передбачає щоденний прийом 4-х або 5-ти протитуберкульозних препаратів

  Тривалість лікування становить, як мінімум, 6 місяців. Протягом перших двох місяців більшість пацієнтів перебуває в лікарні. Після закінчення цього терміну, лікування може продовжуватись вдома.

  ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ:

  Профілактика туберкульозу – це комплекс заходів спрямованих на попередження інфікуванню і виникненню захворювання. Профілактика туберкульозу включає  санітарну, соціальну і специфічну профілактику.  Санітарна профілактика спрямована на запобігання інфікування здорових що сумісно проживають, працюють або мають контакти в побуті з хворим. Тому найважливішими заходами є оздоровлення хворого, підвищення санітарної  грамотності,  загальної культури і відповідної поведінки в побуті.

  Санітарно - освітня робота в вогнищі  туберкульозної  інфекції , а також серед здорового населення має важливе значення. Основною метою роботи є усвідомлення хворим своєї недуги.

  Специфічна профілактика, туберкульозу полягає у проведенні специфічної вакцинації БЦЖ і хіміопрофілактики. Вакцина­ція БЦЖ здійснюється дітям 3—5-денного віку в пологовому відділенні. Після вакцинації місцеві патологічні реакції можливі про­тягом першого тижня після щеплення, розвивається пустула, іно­ді некроз з серозно-гнійним виділенням. Місцеві реакції за­знають зворотного розвитку протягом 3-4 міс, залишаючи після себе рубчик або пігментацію.

  Профілактичні заходи включають раннє виявлення інфіко­ваних і хворих дітей, оберігання їх від контактної додаткової інфекції, організацію диспансерного спостереження за хвори­ми, які інфіковані туберкульозом, і контактними.

   Питання актуальності протитуберкульозних заходів, їхні конкретні завдання повинні знайти широке висвітлення в бесідах, лекціях, виступах по радіо, телебаченню, в пресі. В профілактиці туберкульозу у дітей велике значення мають загальнооздоровчі заходи, спрямовані на підвищення імунної реактивності організ­му. Серед них провідна роль належить організації правильного режиму дня і харчування дитини, заняттям фізкультурою і спортом.

           Поліпшення соціально-побутових умов і культурного рівня населення, удосконалення терапевтичних і педіатричних заходів сприяють ліквідації туберкульозу як масового  інфекційного захворювання.

  Не займайтеся самолікуванням та лікуванням нетрадиційними методами медицини, оскільки це тільки затягує час та погіршує прогнози розвитку захворювання.

  Вчасне обстеження та вчасно розпочате лікування може врятувати життя, адже туберкульоз виліковний!

   

  Категорія: Імунопрофілактика | Переглядів: 126 | Додав: Administrator
  Всього коментарів: 0
  avatar
  КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" © 2021
  Хостинг від uCoz
  Всі права захищені

  Дизайн сайту — chmiacmsz

  Інформація

  ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ!

  КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО НА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО І ПОВИННА СТАТИ ЛЮДИНОЮ, ОСОБИСТІСТЮ ТА ГІДНИМ ГРОМАДЯНИНОМ УКРАЇНИ!

  БЛАГОПОЛУЧЧЯ ДИТИНИ - НАЙВИЩИЙ ЗАКОН!

  Контакти

  тел. 66-44-07, тел. - факс 66-44-07

  18029 Україна,м.Черкаси вул. О.Теліги,4

  mdl_infocentr@ukrpost.ua