Сказ - небезпека, що завжди чатує поруч
Що таке Сказ?!
Сказ - гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, що протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, летальним наслідком.
Як заражаються люди?
Джерело зараження - хворі на сказ тварини.
Механізм передачі від хворих та інфікованих тварин через покуси та ослизнення. Інкубаційний період для тварин може бути 7-8 днів, для людей - від 2-ох днів до одного року.
Основним джерелом вірусу сказу є собаки, коти, корови, свині, коні, кози, лисиці, куниці, борсуки, кажани, щурі, білки, лосі, єноти.
5 основних ознак захворювання у тварин, вражених вірусом сказу: паща роззявлена, слина тече, вуха звисають, хвіст висить між ногами, голос хриплий або зовсім нечутний.
Перші ознаки та перебіг хвороби у людини
Після укусу хворою твариною вони з’являються раптово, на фоні повного здоров’я. Вже за 1-2 дні від початку захворювання на місці загоєної від укусу рани рубці набухають і робляться темно-червоними, з’являється тягучий біль. Починається загальне занедужання, слабкість, з’являється почуття туги, пригніченості. Разом з цим хворий втрачає апетит, погано спить, стає неспокійним, дратівливим.
У хворого з’являється спрага, він просить пити, але проковтнути воду не може через судоми м’язів глотки. Розвиваються тяжкі симптоми так званої (водобоязні) - гідрофобія.
Захворювання триває 2-4 дні і закінчується смертю.
Людям, укушеним тваринами, місцеву обробку ран необхідно проводити терміново: рясно промити проточною водою з милом та обробити настоянкою йоду і негайно звернутися в травмпункт де нададуть необхідну медичну допомогу. При наявності показань буде проведено щеплення антирабічною вакциною. Людина, яка заражена вірусом сказу, може бути захищена від захворювання, якщо постраждалий своєчасно звернеться до лікаря, а при несвоєчасному зверненні захворювання закінчувалось трагічно. Тому так важливо правильно, чітко та своєчасно виконувати всі поради лікаря.
Що потрібно робити при появі скаженої тварини?
В першу чергу необхідно негайно сповістити працівників санітарно-епідеміологічної служби та ветеринарної медицини.
Після проведених спеціалістами досліджень трупи скажених тварин треба спалити або закопати на глибину не менше двох метрів. Одяг і білизну людей, які стикалися зі скаженою твариною, потрібно прокип’ятити і випрати з милом.
Слід пам’ятати - щоб запобігти зараженню тварин на сказ, їм треба щорічно робити профілактичні щеплення, а також виконувати правила утримання тварин.
Вигулювати собак необхідно тільки на повідках, у намордниках, у сільській місцевості тримати прив’язаними або у вольєрах.
Власникам тварин!
Не порушуйте правила їхнього утримання.
Батьки!
Не дозволяйте дітям бавитися з бездомними кішками і собаками.
Що робити, коли людину покусала або обслинила
підозріла на сказ тварина?
Перш за все необхідно застосувати заходи для негайного знешкодження вірусу в рані. Місце укусу треба промити водою (краще з розчином мила) і обробити йодом. Якщо рана кровоточить, то відразу зупиняти кровотечу не треба, тому що разом з кров’ю виливається і вірус сказу. Висмоктувати кров з рани небезпечно, бо вірус може проникнути в організм здорової людини через тріщини на губах. Але єдиним заходом попередження сказу у людини, яку покусала хвора тварина, є щеплення. ТОМУ ПІСЛЯ ОБРОБКИ РАНИ СЛІД НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ!
Пам’ятайте!
Сказ вилікувати неможливо, його можна тільки попередити.
Адреси травмпунктів:
Діти та підлітки - Черкаська обласна дитяча лікарня, вул. 30 років Перемоги, 16/2.
Дорослі - Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги, вул. Рози Люксембург, 210 (С.Кішки).
Травматологічні пункти працюють цілодобово. |