Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради
КНП "ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ"
Календар
«  Грудень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Друзі сайту
 • ЗАПИСАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ ОНЛАЙН
 • Департамент охорони здоров`я
 • Міністерство охорони здоров`я
 • Запис до лікаря онлайн
 • НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Головна » 2020 » Грудень » 9 » Профілактика травматизму
  11:59
  Профілактика травматизму

  ПРОФІЛАКТИКА ТРАВМАТИЗМУ У ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ

   

  За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі травми є однією з трьох основних причин смерті і стійкої інвалідності серед дітей та підлітків. Через дитячий травматизм у величезних обсягах витрачаються ресурси як систем охорони здоров’я, так і всього суспільства. Чимало летальних випадків та травм можна попередити. В Україні щороку зазнають ушкодження здоров’я майже 2 млн. людей, смертельно травмується більш ніж 70 тис. осіб (близько 200 щодня), що майже удвічі перевищує аналогічні показники розвинених країн світу. 99 відсотків усіх померлих від нещасних випадків гине в побуті. За останні п’ять років від нещасних випадків невиробничого характеру в Україні загинуло 363 745 осіб, з них 9488 дітей віком до 14 років.

  Під дитячим травматизмом слід розуміти сукупність раптово виниклих ушкоджень серед дітей різного віку. Дитячий травматизм поділяється на: грудний (з моменту народження до 1 року); переддошкільний (від 1 до 3 років); дошкільний (від 3 до 7 років); шкільний (від 7 до 16 років). Травма (з грецької trauma — ушкодження, поранення) – це порушення анатомічної цілісності або фізіологічних функцій тканин чи людини, викликане раптовим зовнішнім впливом. Відповідно за оглядом травми поділяють на: механічні (забиті місця, переломи, рани та інше); теплові (опіки, обмороження, теплові удари); хімічні (хімічні опіки, гостре отруєння, ядуха); електричні, комбіновані, природні (такі, які блискавка) та інші (наприклад, викликані будь-яким випромінюванням).

  Діти мають низку факторів ризику, пов’язаних із їх розвитком. Наприклад малий зріст і вага робить їх більш уразливими для травм із точки зору як числа травм, їх тяжкості. Рівень розумового розвитку дітей обмежує їх здатність оцінювати ризик. У підлітковому віці на зміну цим факторам приходить ризикована поведінка і вплив компанії однолітків. Для підлітків також величезне значення мають середовище та транспортні засоби, з якими діти взаємодіють, будучи пішоходами і велосипедистами.

  Найважливішими факторами є регулювання швидкісного режиму; використання спеціальних заходів для підвищення помітності водіями вразливих учасників руху; використання ременів безпеки та систем безпеки дітей у автомобілях (обмеження рухливості), що скорочують травматизм на 45–55% і 60–95% відповідно; використання мото- та велошоломів, що знижує ризик важкості травм голови.

  Другою за значущістю причиною дитячого травматизму є утоплення. Діти, що вижили, можуть отримати важкий ступінь інвалідності. Утоплення становить найбільшу небезпеку для дітей раннього віку та є провідною причиною смерті від ненавмисних травм дітей у віці від 1 до 4 років.

  Профілактика утоплення серед дітей повинна включати: обмеження або контрольоване зіткнення з водними об’єктами (громадських басейнах і на пляжах діти плавають під надійним наглядом батьків або підготовлених рятувальників); медико-санітарна освіта та підвищення обізнаності а також належна просвіта населення.

  Наступною причиною смертності від ненавмисного травматизму залишається отруєння. Найбільш поширеним місцем отруєння є будинок. особливо, якщо шкідливі речовини зберігаються в ємностях, не захищених від доступу дітей або легко доступних. Для профілактики отруєнь досить впровадження стандартних заходів безпеки та постійного нагляду дорослих.

  До провідних причин смерті і каліцтва дітей також належать термічні ушкодження. Серед факторів ризику опіків у дітей – вік (у різному віці діти отримують різні типи опіків і ошпарювання, фактори навколишнього середовища (більшість термічних пошкоджень у дітей відбувається вдома), вживання тютюну і алкоголю. Дія алкоголю або наркотиків підвищує цей ризик у 7,5 раза.

  Причиною летальних і важких травм голови у дітей раннього віку часто буває падіння. Іноді – з найсерйознішими наслідками для дітей, призводять до інвалідності і мають важкі довгострокові наслідки для здоров’я. Серед найбільш поширених підходів щодо зниження числа падінь із тяжкими наслідками у дітей відносяться: поліпшення конструкції або заміна небезпечних виробів, прийняття законодавства, що вимагає установки віконних решіток, впровадження стандартів на ігрові майданчики і реалізація різнобічних програм роботи з населенням.

  Для профілактики травматизму потрібен систематичний підхід, що має включати первинну, вторинну і третинну профілактику, де метою первинної профілактики травматизму є перш за все запобігання епізоду травми, вторинна профілактика спрямована на зниження ризику травматизму після того, як епізод вже мав місце, і метою третинної профілактики є мінімізація наслідків травми, наприклад, шляхом надання першої допомоги або невідкладної допомоги з приводу травми.

  Профілактика усіх видів травм є соціальною проблемою, і займатися нею повинні усі: батьки, вчителі, лікарі та інші відповідальні структури. У родині треба постійно пояснювати дітям правила поведінки під час навчання і в години дозвілля. І головне: дитина повинна відчувати любов та увагу оточуючих, бути під пильним (але не набридливим) контролем!

  Фельдшер із санітарної освіти Іщенко С.Г.

  Категорія: Імунопрофілактика | Переглядів: 227 | Додав: Administrator
  Всього коментарів: 0
  avatar
  КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" © 2023
  Хостинг від uCoz
  Всі права захищені

  Дизайн сайту — chmiacmsz

  Інформація

  ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ!

  КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО НА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО І ПОВИННА СТАТИ ЛЮДИНОЮ, ОСОБИСТІСТЮ ТА ГІДНИМ ГРОМАДЯНИНОМ УКРАЇНИ!

  БЛАГОПОЛУЧЧЯ ДИТИНИ - НАЙВИЩИЙ ЗАКОН!

  Контакти

  тел. 66-44-07, тел. - факс 66-44-07

  18029 Україна,м.Черкаси вул. О.Теліги,4

  mdl_infocentr@ukrpost.ua