Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради
КНП "ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ"
Календар
«  Вересень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Друзі сайту
 • Департамент охорони здоров`я
 • Міністерство охорони здоров`я
 • Запис до лікаря онлайн

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Головна » 2016 » Вересень » 26 » Профілактика отруєнь грибами
  09:27
  Профілактика отруєнь грибами

  Профілактика отруєнь грибами

  Гриби - група спорових організмів, які іноді зовні нагадують рослини, але позбавлені зеленого пігменту хлорофілу, справжніх коренів, стебел і листя. В даний час на земній кулі налічується як мінімум 1,5 млн. видів грибів, але описано з них всього 70 тис. (менше 5%).

  Гриби традиційно прийнято поділяти на їстівні, умовно-їстівні і отруйні.

  Розглядаючи гриби як продукт харчування необхідно відзначити, що плодові тіла всіх без винятку їстівних грибів відносяться до погано перетравлюваних продуктів. Гіфи гриба містять значну кількість важкозасвоюваної грибної клітковини, хітиноподобної речовини - міцетин, а також для багатьох видів притаманний гіркий і їдкий молочний сік (вовнянки, деякі сироїжки, грузді). Тому вживання в їжу значної маси будь-яких грибів призводить до серйозних порушень роботи травного тракту, розладів функції печінки. Виражена екстрактивна і подразнююча дія грибів може викликати загострення хронічних захворювань травного тракту - гастриту, ентероколіту, холециститу, панкреатиту, спайкової кишкової непрохідності та ін.

  Отруйними називають гриби, що містять отруйні речовини, які завжди викликають у людини отруєння. Але серед них є гриби, отруйні властивості яких знищуються при відповідній обробці перед вживанням в їжу. Ці види грибів і називають умовно-їстівними.

  Як розпізнати отруйні гриби.

  Майже всі ознаки і способи визначення «отруйності» грибів, рекомендовані в побуті (білий або кольоровий молочний сік, блакитне забарвлення при зламі, пекучий і неприємний смак, почорніння срібної ложки або цибулини, занурених у воду, де варяться гриби, і т.д. ), не можуть вважатися надійними!

  Надійних методів ідентифікації їстівних і отруйних грибів немає, тому єдиний вихід - знати кожен з них. Якщо видова приналежність грибів викликає сумнів, вживати їх в їжу не можна! Їстівні і отруйні гриби не виділяються в якісь особливі таксони, іноді і ті й інші входять до складу одного і того ж порядку, сімейства та навіть родини, будучи, таким чином, близькими родичами.

  Найнебезпечніші гриби відносяться до роду Amanita, для якого характерні білі спори і потовщена або чашевидна основа ніжки. Найбільш відомий серед них мухомор червоний з жовтим або помаранчевим капелюшком, покритим зверху білими плямами. Бліда поганка відрізняється зеленувато-білим кольором і зазвичай зустрічається в рідколіссі.

  Найчастіше отруєння людей відбуваються не мухоморами і блідими поганками, а слабоотруйними грибами. Серед них особливої уваги заслуговує говорушка. Небезпеку для людини становлять і білоспорові гриби-зонтики. Більшість видів цього роду, зокрема Зонтик строкатий, або великий є їстівними, проте є і виключення.

  До отруйних грибів і видів з передбачуваною ядовитістю відносяться також несправжні опеньки, ентолома весняна, деякі гігрофори, павутинники, волоконниця, говорушки, парасольки, печериця жовтошкіра. Хімічний склад і конкретний механізм дії токсинів цих грибів остаточно не з'ясовані. Відомі лише випадки різних отруєнь цими грибами, що дозволяє застерігати від використання їх в їжу.

  Природа токсинів, що містяться в отруйних грибах, і тривалість латентного періоду (час від моменту вживання грибів в їжу і до появи перших клінічних симптомів отруєння) різні. При цьому якщо симптоми виникають протягом перших 4 годин після споживання грибів, загроза для життя, як правило, відсутня. Якщо симптоми отруєння виникають через шість і більше годин після того, як були з'їдені гриби, ситуація вважається набагато більш серйозною в плані прогнозу і результату лікування.

  Прояви отруєння

   Ознаки отруєння можуть бути представлені ​​симптомами подразнення шлунково-кишкового тракту, делірій (затьмарення свідомості) і запаморочення, галюцинації. Приємний на смак їстівний гнойовик чорнильний здатний викликати нудоту і блювоту протягом двох днів після його споживання, але тільки у випадках одночасного вживання в цей період алкоголю.

  Залежно від органної тропності токсинів, отруйні гриби поділяються:

  1. Отруйні гриби, що містять токсини гастроентеротропнї дії (ентолома отруйна, рядовка отруйна, опеньок несправжній, печериця отрутна і ін.).

  2. Отруйні гриби, що містять токсини нейровегетотропної дії (іноцибе Патуйяра, мухомор червоний, мухомор пантерний і ін.).

  3. Отруйні гриби, що містять токсини гепатонефротропної дії (бліда поганка - зелена, біла і жовта; строчок звичайний, павутинник оранжево-червоний, гриб-парасолька коричнево-червоний, гриб-парасолька коричнево-вишневий та ін.).

   

  Залежно від тривалості латентного періоду отруєння поділяються:

  1. Отруєння грибними отрутами, що мають короткий (0,5-2 год.) латентний період (мухомори червоний, пантерний, гриби молочники, печериця жовтошкіра, рядовка біло-коричнева і згубна, вовнянка, хрящ-молочник неїстівний і ін.).

  2. Отруєння грибними отрутами, які мають тривалий (6-24 год.) латентний період (бліда поганка, мухомори смердючий і білий, лепіота цегляна і коричнево-червона, павутинник оранжево-рудий і ін.).

  Гриби, які викликають фаллоідний синдром. Отруєння грибами, які містять отрути з повільною токсичною гепатонефротропною дією (здатні пошкоджувати клітини печінки та нирок), реєструються зазвичай під час літньо-осіннього сезону. З усіх грибів, що викликають у людини розвиток фаллоідного гепатиту, найбільш типовим представником на території України є бліда поганка - смертельно отруйний гриб. Для летального результату у дітей досить третьої-четвертої частини гриба. Так, за даними різних авторів, летальність при отруєннях грибними отрутами гепатонефротропної дії коливається в межах від 15% до 85%. Серед всіх випадків смертей при отруєнні грибами, 90% обумовлено блідою поганкою.  Для групи дітей, що постраждали від вживання гриба в їжу, летальність становить 50-100% .

  Гіромітровий синдром проявляється неврологічними порушеннями, гіпертермією, цитолітичним гепатитом, можливий летальний результат. Типовими представниками отруйних грибів, отруєння якими обумовлює у людини появу гіромітрового синдрому, є строчок звичайний і сморчок. Отруйний початок сморжів і зморшків - токсин гіромітрін, який є термостабільним (НЕ інактивується кип'ятінням). 1 кг грибів містить 1,7 г токсину. Комплексний вплив гіромітріна на людину клінічно виражається в розвитку гіромітрового синдрому (судоми, гастроентерит, гемолітична анемія).

  Отруєння грибами з швидкою токсичною дією

  Копріновий синдром. Виникає при отруєнні грибними отрутами в поєднанні з вживанням алкоголю. Основними проявами цього синдрому є гострий початок захворювання, виникнення вазодилятації, тахікардії, гіпотензії, тахіпное, колапсу, коми.

  Резіноідний синдром (гастроінтестинальні розлади). Цей синдром об'єднує в собі симптоми загальноклінічних проявів дії отрути, які, в більшості випадків, починаються з дисфункції шлунково-кишкового тракту, швидко регресують і протікають в легкій і середньоважкій формі токсикозу. Токсини, що обумовлюють виникнення і розвиток резіноідного синдрому, численні і різноманітні. Інкубаційний період у більшості випадків короткий - від 30 хвилин до 3 годин. Перші прояви отруєння - дисфункція шлунково-кишкового тракту, яка, в свою чергу, може становити загрозу дегідратації, особливо у дітей і людей похилого віку.

  Нейротоксичний синдром. Нейротоксичну дію грибних отрут в більшості випадків представлено мускариновим (або «пантеріновим») атропіноподібним синдромом, холінергічним і нікотиновим синдромами та іншими неврологічними порушеннями.

  Мускариновий синдром. Тривалість латентного періоду становить від 15 хвилин до 1 години після вживання грибів. Основними клінічними проявами отруєння є нудота, блювота, болі в животі, діарея, гіперсалівація, рясне пото- і сльозовиділення, міоз з порушеннями зору, ейфорія або занепокоєння, можливі дегідратація, брадикардія, артеріальна гіпотензія, бронхоспазм з дистанційними хрипами і задишкою. Порушення тривають зазвичай від 2 до 6 годин, іноді - до доби.

  Нікотиновий синдром. Основними клінічними проявами є астенія, парестезії, посмикування м'язів, спазм, а потім - атонія м'язів, тахікардія і гіпертензія, гиперлейкоцитоз, гіперглікемія та гіпокаліємія.

  Холінергічний синдром. Цей синдром складається з сукупності мускаринового і нікотинового синдромів та інших проявів неврологічних порушень.

  Синдром периферичної полінейропатії та інші неврологічні порушення. Початкове збудження ЦНС, що змінюються її пригніченням з головними болями, ознобом, сплутаною свідомістю, атаксією, судомами, сонливістю, комою.

  Допомога при отруєнні грибами.

  Враховуючи потенційну загрозу життю, при підозрі на отруєння грибами, дитина повинна бути негайно госпіталізована та оглянута лікарем.

  До приїзду швидкої медичної допомоги необхідно:

  • Припинити вживання будь-яких харчових продуктів.
  • Дати випити дитині 1-2 склянки чистої, злегка підсоленої (1 ст. ложка на 1 л.) води з наступним спорожненням шлунку, викликавши блювання, шляхом натискання на корінь язика. Промивання шлунку повторяти до чистих промивних вод, орієнтовно 0,5-1л. на рік життя але не більше 10л.
  • Зробити очисну клізму.
  • При наявності в домашній аптечці ентеросорбентів (Активоване вугілля, Атоксил, Смекта, Біле вугілля, Ентеросгель, Біла глина та ін.) використати їх згідно інструкції.
  • Повідомити лікаря швидкої медичної допомоги про всіх осіб що вживали гриби.
  Категорія: Імунопрофілактика | Переглядів: 656 | Додав: лікарня
  Всього коментарів: 0
  avatar
  КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" © 2021
  Хостинг від uCoz
  Всі права захищені

  Дизайн сайту — chmiacmsz

  Інформація

  ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ!

  КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО НА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО І ПОВИННА СТАТИ ЛЮДИНОЮ, ОСОБИСТІСТЮ ТА ГІДНИМ ГРОМАДЯНИНОМ УКРАЇНИ!

  БЛАГОПОЛУЧЧЯ ДИТИНИ - НАЙВИЩИЙ ЗАКОН!

  Контакти

  тел. 66-44-07, тел. - факс 66-44-07

  18029 Україна,м.Черкаси вул. О.Теліги,4

  mdl_infocentr@ukrpost.ua