Як захистити себе та дітей від кору
Кір – небезпечне вірусне захворювання, що вражає як дітей, так і дорослих, які не мають імунітету проти цієї хвороби. Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.
Як можна заразитись кором
Вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг. Інкубаційний період триває від 6 до 20 днів.
Симптоми у дітей та дорослих
Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.
Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з'являється нежить та сухий кашель, можливе збільшення лімфовузлів, підвищується температура. Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період у людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон'юнктивіт). Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки – одна із основних ознак, що в хворого таки кір.
Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з'являється дуже помітний висип червоних цяток. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя. Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.
Ускладнення
Вірус кору небезпечний ще й ти тим, що ускладнення після хвороби можуть бути небезпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет і, як наслідок, організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадках може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).
Профілактика
Як переконують медики, ліків від кору не існує, а найбільш дієвим захистом є вакцинація. На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання.
Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики.
Дві дози вакцини захищають від кору.
Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого, організм людини стає нечутливим до захворювання.
Згідно з календарем, в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення проти кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.
Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія). Пріорикс — безпечна, ефективна та якісна вакцина.
Захист від кору потрібний, якщо:
Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
Дитина старша від 1 року і Ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, зверніться до Вашого сімейного лікаря.
Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.
Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до сімейного лікаря для її проведення, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом, не менше одного місяця.
Дорослим, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору, рекомендована вакцинація проти кору, зверніться до сімейного лікаря.
Віруси не знають кордонів. Однак, навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.
Якщо дитина контактувала з хворим на кір
У разі контакту з хворим на кір, негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, не хворіла на це захворювання та не була щеплена, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин після контакту. Також і дорослим допоможе щеплення, якщо вони не хворіли і не отримували вакцинацію та ревакцинацію. Для отримання рекомендацій в конкретних випадках, необхідно звернутись до сімейного лікаря або педіатра (терапевта).
Ризики відмови від вакцинації
Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак, кір може мати тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації, може викликати ускладнення (запалення легень, нервової системи), призвести до інвалідності чи смерті.
Дбайте про своє здоров’я вчасно!
Зав. відділення профілактичної та медичної
допомоги дітям освітніх закладів Фролова Ж.М. |