Профілактика артеріальної гіпертензії у дітей
Захворювання серцево-судинної системи являють собою важливу соціальну проблему, так як уражають все більш молодий контингент населення, у зв’язку з чим в науковій літературі все частіше констатується факт, що ішемічна хвороба, інфаркт міокарда і гіпертонічна хвороба "помолодшали".
Артеріальна гіпертензія - стійке підвищення артеріального тиску вище вікової норми.
У дорослих артеріальна гіпертонія (або гіпертензія) - одне з найчастіших захворювань, що нерідко призводить до погіршення серцевої діяльності, інфаркту міокарда. У дітей і підлітків артеріальна гіпертензія носить в більшості випадків нестійкий, зворотний характер.
Встановлено, що до місячного віку артеріальний тиск (АТ) підвищується і складає 85/40 мм рт. ст., до 1 року - досягає рівня 95/50 мм рт. ст. Надалі відзначається підвищення систолічного артеріального тиску в середньому на 2 мм рт. ст. в рік, а діастолічного артеріального тиску - на 0,5-1 мм рт. ст. в рік, отже, в підлітковому віці показники артеріального тиску наближаються до рівня дорослих.
Гіпертензія у дітей може бути первинною - без явної причини, і вторинною - пов'язана з якоюсь іншою патологією. У переважній більшості випадків спостерігають саме вторинну, коли до підвищення артеріального тиску можуть приводити різні хвороби нирок, ендокринні захворювання, в тому числі тиреотоксикоз (посилення функції щитовидної залози), деякі пухлини, серцево-судинні хвороби (коарктація аорти, стеноз гирла аорти, недостатність клапанів аорти, відкрита артеріальна протока). Підвищення артеріального тиску може бути побічною дією ліків, наприклад краплі від нежитю, а також гормональних препаратів, у тому числі преднізолону.
Первинна артеріальна гіпертензія у дітей шкільного віку та підлітків, як правило, виявляється на початковій, ще зворотній стадії. В її розвитку найважливішу роль грає спадкова схильність. Сприяють зростанню артеріального тиску гормональна перебудова в період статевого дозрівання, гіподинамія, схильність до ожиріння, надмірне харчування, нервове перенапруження під час навчання, конфліктні ситуації в сім'ї або школі, куріння і споживання алкоголю, деякі клімато-географічні і метеорологічні чинники. Підвищення артеріального тиску у підлітка найчастіше виявляється випадково, рідко супроводжується скаргами. Для багатьох юних пацієнтів характерні надмірна маса тіла. Якщо скарги все ж є, зазвичай це - головний біль, запаморочення, болі в ділянці серця, серцебиття, задишка, легка стомлюваність, слабкість, дратівливість, погіршення пам'яті. Нерідко відзначають виражену емоційну нестійкість. Найчастіше у підлітків тимчасово підвищується тиск систолічний, який знижується при нормалізації режиму. Іноді цього заходу буває недостатньо, потрібні ліки.
Лікування первинної гіпертензії починають з усунення чинників, які можуть сприяти підвищенню кров'яного тиску. Такі заходи - зменшення навчального навантаження, нормалізація режиму дня, обов'язкові прогулянки та ігри на свіжому повітрі. Обов'язкова лікувальна фізкультура, дозоване фізичне навантаження (але не статичне, з підняттям важкого). При гіпертонії у підлітків з надмірною вагою зниження останньї швидко призводить до зменшення артеріального тиску. У їжі повинно бути обмежено вміст жирів, вуглеводів і кухонної солі (до 4-6 г в день); потрібна гіпокалорійная дієта, але зі збільшенням кількості солей калію, магнію, поліненасичених жирних кислот. Слід уникати смажених, копчених страв, спецій, цукру, цукерок, печива, тістечок, морозива, пирогів. Овочі і фрукти переважно вживати сирими. Особливо корисні свіжа білокачанна капуста, редис, огірки, помідори, кабачки, гарбуз, цибуля, часник. Обмежують каші (крім гречаної - два рази на тиждень), макарони, картоплю.
При вторинної гіпертензії основна спрямованість лікування - терапія захворювань, що її викликають.
Медикаментозна терапія на початкових стадіях гіпертензії проводиться седативними препаратами. Використовують бальнеотерапію - кисневі та хвойні ванни; електросон, аутогенне тренування, голкорефлексотерапію, масаж комірцевої зони. При відсутності ефекту від всіх вжитих заходів протягом двох-трьох місяців показані гіпотензивні засоби. Лікування завжди призначає лікар, батьки повинні лише простежити, щоб підліток регулярно приймав ліки і виконував запропонований йому режим.
Всі діти з артеріальною гіпертензією знаходяться під наглядом кардіолога.
Профілактика артеріальної гіпертензії заснована на усуненні факторів, що її провокують:
• Нормалізація функції центральної нервової системи (запобігання стресів). Зниження навчального навантаження призводить до зняття психологічного стресу через острах отримати незадовільну оцінку і, відповідно, до нормалізації тиску.
• Чіткий розпорядок дня (постійні час підйому і відходу до сну).
• Вправи на свіжому повітрі і лікувальна фізкультура (тривалі прогулянки на свіжому повітрі, їзда на велосипеді, помірна робота). Рухова активність не повинна знижуватися і під час відпустки. Особливо необхідний рухливий спосіб життя підліткам з обтяженою спадковістю .
• Нормалізація сну (сон тривалістю до 8 годин).
• Раціональне харчування. Батьки повинні пам'ятати, що підвищенню артеріального тиску сприяє надлишок кухонної солі, тому найкраще формувати харчові звички у дітей з перших років життя. Якщо вони в дитинстві звикають до малосоленої їжі, то і в наступні роки не будуть її пересолювати. Обмежити треба продукти, що містять велику кількість тваринних жирів - цільного молока, вершкового масла, сметани. В їжі повинна бути достатня кількість білків: нежирні сорти риби, птиці, зняте молоко, сир, кефір та ін. Необхідно обмежити прийом легкозасвоюваних вуглеводів: цукор, мед, вироби із здобного і дріжджового тіста, шоколад, манну, рисову крупи.
• Зниження ваги (при ожирінні). Без зниження ваги говорити про профілактику гіпертонії не доводиться. Не можна намагатися різко схуднути, знижувати масу тіла можна на 5 - 10% в місяць.
• Відмова від куріння. (ОБОВ'ЯЗКОВО!).
• Зниження вживання кухонної солі.
• Споживання продуктів харчування з великим вмістом солей калію, кальцію і магнію (нежирний сир, петрушка, жовтки курячих яєць, квасоля, чорнослив, буряк, запечена картопля, курага, родзинки без кісточок.) |