Попередження теплового та сонячного удару
Минули холодні весняні дні, настало таке довгождане літо з відпочинком на морі, подорожами до лісу та річки.
Але батьки мають пам’ятати, що в літній період характерна сонячна активність, температура повітря досягає критично високих цифр.
При неправильній поведінці дитина може перегрітися, отримати тепловий або ж сонячний удари.
При відсутності адекватних дій життя і здоров’я малюка наражається на серйозну небезпеку.
Симптоми перегріву:
- Надмірна млявість або активність малюка. Увага батьків має відразу насторожити неадекватна поведінка.
- Почервоніння шкірних покривів, поява на тілі багряних плям.
- Немовлята до року можуть показувати своє погане самопочуття примхливістю, невгамовним плачем, неспокійним вертінням головою. Обертання головою - це сигнал. Він повідомляє – у малюка з’явилися головні болі.
- Різко зменшується кількість сечовипускань. Немовлятам часто доводиться міняти пелюшки та повзунки. Відсутність сечовипускання більше 1 години, має стати причиною занепокоєння у батьків.
- Діти більш старшого віку можуть скаржитися на головний біль, запаморочення, напади нудоти.
- Підвищення температури тіла. При легких формах перегріву температура може підніматися незначно, при важких до 40 ° С.
- У ситуаціях, коли перегрів немовляти присутній постійно, на шкірі з’являються висипання у вигляді пітниці і попрілостей.
При тепловому ударі крім вищесказаного можуть бути розширені зіниці, поява важкого дихання, втрата свідомості.
При сонячному ударі додатково може з’явитися головний та м’язовий болі, порушення координації, запаморочення, непритомність; порушення свідомості, при лихоманці – судоми, поява галюцинацій; неконтрольоване сечовипускання, акт дефекації; зупинка серця, дихання.
Виявивши такі симптоми у дитини, діяти потрібно негайно:
– Викличте бригаду медиків.
– Віднесіть малюка в тінь або прохолодне приміщення.
– Увімкніть вентилятор. Якщо допомогу надають кілька осіб, можна обдувати дитину віялом.
– Роздягніть дитину. Обов’язково укладіть на спину. Підкладіть під ноги валик з речей. Слідкуйте за поведінкою дитини. Якщо вона при тямі, розмовляйте з нею, заспокойте. У разі виникнення блювоти, поверніть малюка на бік.
– Розкладіть мокрі компреси на області скронь, чола, потилиці, шиї, ключиць, на внутрішніх згинах ліктів і колін. Скористайтеся вологим обтиранням, збризніть обличчя потерпілого чистою прохолодною водою. Рекомендується завернути дитину у вологе простирадло повністю.
– Ватка, змочена нашатирним спиртом, поверне малюка до тями. Якщо препарату немає, злегка поплескайте малюка по щоках.
– Стежте за диханням і серцебиттям. При їх відсутності, приступайте до штучного дихання і непрямого масажу серця. Ці процедури допоможуть зберегти життя дитині.
– Якщо дитина при свідомості, напоїти її. Використовуйте чисту воду, мінеральну воду без газу, злегка підсолоджену цукром воду.
Увага! При перегріві, тепловому і сонячному ударі не дозволяється застосовувати жарознижуючі засоби. Вони не знімуть жар, але можуть стати причиною ускладнень!
|