Що треба знати про поліомієліт
Поліомієліт – це важке інфекційне захворювання, яке виникає в результаті попадання в організм фільтруючого вірусу, який вражає сіру речовину передніх рогів спинного мозку, що в результаті призводить до паралічу.
Перші клінічні ознаки захворювання виникають через 7-14 днів після того як вірус потрапив в організм людини (інкубаційний період). Існує кілька форм поліомієліту:
- бульбарний;
- спінальний;
- енцефалітичний;
- непаралітичний;
- вісцеральний;
- менінгіальний;
- безсимптомний.
Для поліомієліту характерна гостра початкова стадія – перед паралітична. Вона відрізняється гострим початком, різким підвищенням температури, розладами ШКТ, катаральними проявами. Досить часто виникає сильний головний біль, млявість, блювота, висока стомлюваність, сонливість або безсоння, біль у м’язах спини і хребта. Такий стан може тривати від 3-5 днів. Якщо попередньо була проведена вакцинація, захворювання завершується на цій стадії. При відсутності вакцинації настає друга стадія.
Друга стадія – паралітична протікає з наступною симптоматикою:
Зниження температури, припинення болю у м’язах, виникнення паралічів і парезів (частіше в нижніх кінцівках). Для стовбурової форми характерне ураження глотки, язика, гортані. Після двох тижнів можливе виникнення вивихів суглобів.
Третя стадія – відновна, триває від 4-6 місяців. Часто залишаються м’язові атрофії, контрактури.
Четверта стадія – резидуальна, або залишкові явища. Для цієї стадії характерні залишкові мляві паралічі, деформації викривлення хребта.
На сьогоднішній день не існує спеціального противірусного лікування даного захворювання. Лікування здійснюється в умовах стаціонару інфекційної лікарні. Застосовується симптоматична терапія, комплекс вітамінів, амінокислоті. Постільний режим обов’язковий протягом 3-ох тижнів. На відновній стадії проводиться оперативне ортопедичне лікування, мета якого відкоригувати деформації і контрактури.
Головним заходом в профілактиці захворювання на поліомієліт є щеплення. Існує два види поліовірусних вакцин: жива оральна полівакцина (ОПВ), та інактивована полівакцина (ІПВ) , яка вводиться дітям починаючи з двох місячного віку. Третя доза вакцинації і три подальші ревакцинації (18 місяців, 6 років, 14 років) проводиться живою поліоральною вакциною. Вакцинацію дітям проводять триразово з інтервалом не менше 30 днів, ревакцинація проводиться одноразово.
Доведено, що для успішної боротьби з поліомієлітом та запобігання спалахам захворювання на поліомієліт необхідно підняти імунітет, досягнувши охоплення дітей щепленням полівакциною вище 95%. |