Особливості нагляду за дітьми раннього віку
Перший рік життя дитини має вирішальне значення для забезпечення і збереження здоров'я надалі. У цьому віці ще недосконала адаптація окремих органів і систем до умов зовнішнього середовища, внаслідок чого часто виникають різноманітні захворювання.
Медичний догляд за дитиною раннього віку – це комплекс заходів, які здійснюються медичними працівниками із залученням родини у відповідності до потреб кожного вікового періоду розвитку дитини та спрямовані на створення оптимальних умов для її здорового гармонійного розвитку (фізичного, розумового, соціального) в сприятливому безпечному середовищі, забезпечення раціонального вигодовування та харчування, профілактику захворювань і травматизму, формування навичок здорового способу життя.
Перелік складових медичного догляду за дитиною раннього віку, який повинен бути доступним для кожної дитини:
- обов’язковий систематичний медичний профілактичний огляд;
- раціональне вигодовування та харчування;
- догляд з метою гармонійного розвитку;
- створення безпечного середовища.
Завданнями профілактичних оглядів дітей першого року життя є організація правильного режиму і раціонального вигодовування, профілактика рахіту, анемії,інфекційних захворювань, раннє виявлення і лікування вродженої патології та інших недуг.
Протягом першого року життя здорова дитина повинна бути оглянута кожного місяця в амбулаторних умовах.
Найкращим видом вигодовування дитини віком до 6 місяців є виключно грудне вигодовування. Грудне вигодовування дитини необхідно починати протягом першої години після народження і продовжувати до 1 року, а при можливості і довше.
Поради матері щодо безпеки під час годування.
1) Обов’язково вимити руки матері та дитини перед їдою.
2) Використовувати чисту воду, чистий посуд для приготування та подачі їжі дитині.
3) Треба завжди бути із дитиною, коли вона їсть, ніколи не залишати її саму.
4) Не давати дитині твердих продуктів харчування у вигляді маленьких круглих предметів (виноград, горіхи, цукерки-льодяники, тощо).
5) Уникати гострих предметів.
6) Не примушувати дитину їсти.
7) Їжа повинна бути охолодженою до температури тіла (36-37°С).
Оцінка фізичного розвитку проводиться при кожному обов’язковому медичному профілактичному огляді дитини. Створення сприятливого середовища для дитини (забезпечення раціонального вигодовування і харчування, адекватного догляду вдома, відмови матері від тютюнопаління та інших шкідливих звичок) забезпечує нормальні показники фізичного розвитку дитини.
Створення безпечного середовища:
Тютюнопаління батьків насамперед в приміщенні, де знаходиться дитина, сон дитини на животі, м'яка поверхня, на якій спить дитина. перегрівання дитини належать до факторів, які збільшують ризик раптової смерті дитини.
Фактори, які знижують ризик раптової смерті дитини: грудне вигодовування, постійне перебування мами в одній кімнаті з дитиною, але дитина повинна спати у своєму ліжечку, слідкуйте щоб ваша дитина спала на спині, годуйте дитину вночі - це один з ефективних методів попередження раптової смерті дитини. Температура в кімнаті, де спить дитина повинна бути не вище 20 градусів.
Батьки повинні знати про загрозливі стани дитини, при яких негайно треба звертатися за медичною допомогою:
- дитина погано смокче груди;
- судоми;
- порушення дихання (часте або утруднене);
- гіпо- або гіпертермія;
- пупкова ранка почервоніла або почала нагноюватися;
- гіпотонія або підвищена збудливість дитини;
- блювота або діарея;
- ГРВІ;
- гастроезофагальний рефлюкс. |