Рухова та фізична активність дитини
«Дитина отримує найбільшу кількість інформації про здоровий та активний спосіб життя від своїх батьків»
Фізичне виховання – це складова частина виховання підростаючого покоління. Регулярні фізичні вправи і фізична активність можуть зробити дива з вашим здоров’ям та тілом.
Гіпокінезія (недостатня рухова активність) зменшує силу і витривалість м'язів, знижує їх тонус, зменшує обсяг м'язової маси, погіршує координацію руху, призводить до виражених функціональних змін: частішають серцеві скорочення, зменшується ударний і хвилинний об'єм кровообігу, а також об'єм циркулюючої крові, скорочується ємність судинного русла. Зниження рівня функціонування веде до атрофії або дистрофії тканин зі значним зниженням функціональних резервів.
Проблема гіподинамії підростаючого покоління є актуальною для багатьох країн, і наша країна не виключення.
Багаточисленні дослідження зарубіжних і вітчизняних вчених свідчать, що низька рухова активність дітей, тривалі статичні навантаження призводять до розвитку у них різних захворювань: порушення функцій серцево-судинної, дихальної, зорової систем; виникненню викривлень хребта, ожиріння і зниження розумової працездатності.
Необхідний обсяг рухової активності дітей є вирішальною гарантією виховання всебічно розвиненого здорового підростаючого покоління.
Здоров’я та фізична підготовленість дітей та молоді – найважливіші складові здоров’я та фізичного потенціалу всього народу.
Діти, які систематично виконують фізичні вправи відрізняються бадьорістю, життєрадісністю, оптимізмом та високою працездатністю, як до фізичних, так і до розумових навантажень.
Система організації навчального процесу та режиму дня не забезпечує біологічну потребу організму дітей у ДНЗ та школах у необхідному для життєдіяльності режимі рухової діяльності. Численні дослідження і ретроспективний аналіз показали, що існуюча система і програми фізичного виховання не сприяють гармонійному розвитку дітей та підлітків і вимагають необхідності вдосконалення фізичного виховання.
Фізичні рухи: гімнастика, прогулянки, походи, біг, дихальні вправи, а також такі допоміжні процедури, як душ, масаж, розтирання, є важливою умовою профілактики та збереження здоров'я. Всі ці вправи і процедури діють на організм глибоко і сприятливо, мають стимулюючий і лікувальний вплив.
Щоб допомогти дітям розвинути корисні звички на довгі роки, залучення до активного здорового способу життя треба починати вже в ранньому віці. Для цього необхідні щоденна фізична активність і здорова їжа.
Фізичні вправи допомагають дітям:
- зберігати серце й легені міцними та здоровими;
- розвивати гнучкість;
- формувати скелет;
- підтримувати здорову вагу тіла;
- запобігати та знижувати ризик захворювань і проблем зі здоров’ям;
- покращувати настрій і самооцінку;
- краще вчитись у школі;
- любити своє тіло.
Фізичні вправи для дітей різного віку
|
Щоденна тривалість занять
|
Види вправ
|
Діти грудного віку
(до одного року)
|
Повинні бути фізично активними кілька разів на день.
|
Активні ігри починаються з народження, особливо корисний час, що проводиться немовлям у положенні на животі та інші вправи, такі як тягнутись за чимось, штовхати на себе і від себе, повзати.
|
Малюки (1–2 роки)
і дошкільнята
(3–5 років)
|
Три години фізичної активності протягом дня (спланована й організована або неструктурована фізична активність або вільна гра).
Діти у п'ятирічному віці повинні поступово наближатись до однієї години енергійної гри на день як мінімум (занять з великою й помірною інтенсивністю).
|
Заняття повинні приносити задоволення й заохочувати малюка досліджувати та випробовувати нові вправи.
Діти в цьому віці не розуміють правил і часто не скоординовані настільки, щоб займатись організованими видами спорту.
Альтернативні ідеї: ходьба або біг, перегони, плавання (з чотирьох років), перекидання, танці, кидки й намагання зловити предмет.
Коли діти подорослішають, можна запропонувати велосипед та стрибки через скакалку.
|
Діти (6–9 років)
|
Щонайменше одна година занять з великою й помірною інтенсивністю щодня, враховуючи:
заняття з великою інтенсивністю, принаймні три дні на тиждень;
заняття, які зміцнюють м'язи та скелет, принаймні три дні на тиждень.
|
Вид спорту має приділяти мало часу інструкціям, мати гнучкі правила, вільний графік тренувань і бути спрямованим на отримання дитиною задоволення.
Альтернативні ідеї: перегони, похід до школи пішки, футбол, гімнастика, катання на ковзанах і лижах.
|
Діти (10–12 років)
|
Щонайменше одна година занять з великою й помірною інтенсивністю щодня, включаючи:
заняття з великою інтенсивністю, принаймні три дні на тиждень;
заняття, які зміцнюють м'язи та скелет, принаймні три дні на тиждень.
|
Діти досягають статевої зрілості в різний час. Антропометричні показники, сила та зрілість у цій віковій групі в різних дітей дуже різні.
Зазвичай діти готові брати участь у командних видах спорту, які спрямовані на розвиток навичок, рівну участь та отримання задоволення.
Можна починати силові тренування з легкими вагами й належним контролем.
Альтернативні ідеї: бойові мистецтва, піший туризм, віджимання (з колінами на підлозі), підйом тулуба з положення «лежачи».
|
Підлітки (13–17 років)
|
Щонайменше одна година занять з великою й помірною інтенсивністю щодня, включаючи:
заняття з великою інтенсивністю, принаймні три дні на тиждень;
заняття, які зміцнюють м'язи та скелет, принаймні три дні на тиждень.
|
Заняття повинні бути веселими та груповими. Підлітки готові до таких занять, як:
фітнес (тренування з фітнесу після школи);
активне пересування (ходьба, їзда на велосипеді);
виконання домашніх справ і змагальні та незмагальні види спорту (вуличний баскетбол).
Альтернативні ідеї: катання на байдарках і каное, піший туризм, катання на роликах, робота в саду й ігри, які вимагають уміння кидати й ловити.
|
Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що необхідний обсяг рухової активності дітей є вирішальною гарантією виховання всебічно розвиненого здорового підростаючого покоління.
Шановні батьки! Будьте прикладом для своєї дитини. Займайтеся спортом, відпочивайте активно, працюйте над собою.
Будьте здорові! |