Молодь та наркотики
Тебе, звичайно вже «дістала» інформація про шкоду від тютюну, алкоголю, наркотиків. Скрізь і усюди ти чуєш повчання – «це погано, це вбиває…» . А ти дивишся на дорослих, які палять і п’ють, і думаєш «Навіщо брехати? Ви всі це робите і живете начебто нормально».
Спробуй розібратися, в чому насправді полягає шкода від наркотичних речовин. До речі тютюн і алкоголь – це теж наркотики.
Наркотик - це речовина, яка викликає фізичну і психічну залежність і змінює психіку. Відчути дію наркотика і не втягнутись - неможливо. Середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків становить 7 років. Наркомани рідко доживають до 30-річного віку. Вживаючи наркотик, наркоман насамперед ставить під удар власний мозок, обманюючи його. Емоції наркомана вже не залежать від впливу зовнішнього світу, від подій, що відбуваються. Він живе у штучно створеному, віртуальному світі ілюзій, байдужий до навколишнього світу і оточуючих людей. Наркотик замінює йому весь світ в усьому різноманітті та красі. Мозок наркомана - генератор помилкових відчуттів та емоцій.
Залежно від механізму впливу на центральну нервову систему людини наркотики поділяються на депресанти, стимулятори-антидепресанти, галюциногени і деякі інші. Встановлено, що ЛСД (галюциноген) негативно впливає на механізм спадковості. Навіть одноразове вживання галюциногенів, особливо ЛСД, може призвести до порушення генетичного коду та народження неповноцінних дітей. Вживання ЛСД і інших галюциногенів тягне за собою роздвоєння особистості. З вживанням фентанілу, якого називають «Білий китаєць», що асоціюється з азіатським героїном, пов'язана величезна кількість смертельних випадків.
Чому підлітки починають вживати наркотики?
- В основі психології початківців наркоманів лежать два основних міфи:
- міф про «кайф», з яким не можуть зрівнятися жодні відчуття і радості життя;
- міф про власну «нарконевразливість». Кожен, навіть найбільш затятий наркоман, в глибині душі щиро вірить, що, мовляв, при великому бажанні він завжди зможе «зіскочити з голки», «зав’язати». Але, якщо теоретично це, в принципі, можливо, то на практиці все виглядає зовсім по-іншому. Наркоманія - це, насамперед, важке психічне захворювання, яке, прогресуючи, пригнічує в людині вольові якості, вбиває їх. Жоден наркоман, який впав у залежність, за рідкісними винятками, не в змозі самостійно припинити вживання наркотиків: для цього потрібна допомога оточуючих і тривалий час.
- Дитина, яка після уроків приходить в порожню квартиру, має вдвічі більшу вірогідність курити, приймати алкоголь чи наркотики.
- Сексуальне або фізичне насильство. Виявлена сильна залежність між насильством і наступним початком прийму наркотиків.
- Бажання втекти від проблем життя, довготривалий стрес і прагнення заглушити внутрішній біль.
- Незрілі особистості, особи з низькою самооцінкою і відчуттям самоізоляції більш схильні стати наркоманами, але самі по собі ці фактори не викликають наркотичну залежність.
- Приклад батьків.
Наслідки прийому наркотичних речовин:
• Наркомани є найбільш небезпечною групою ризику захворювання на СНІД (серед хворих на СНІД 70 % - це наркомани).
• Наркоман, незважаючи на захист своєї поведінки, відчуває вину і стид як реакцію на грішну поведінку. Такі почуття призводять до навернення або до відчаю і ще більшої залежності.
• Сексуальна активність.
• Прогули уроків і проблеми з поведінкою (гіперактивність або депресія).
• Втрата всіх колишніх інтересів і мотивів. Наркозалежні перестають вчитися, слідкувати за зовнішністю, спілкуватися з батьками, родиною, колишніми друзями. Коло знайомих звужується до спілкування з такими ж узалежненими.
• Самогубства і смертність як наслідок передозування і нещасні випадків в ДТП.
• Злочинність. Всі думки наркомана спрямовані на те, щоб дістати дозу. Оскільки на це потрібно гроші, наркоман здатен на будь-який злочин.
• Фізіологічні наслідки: блідий, нездоровий вигляд, сонливість, втрата ваги, підвищена чутливість до болю, головокружіння, тиск у скронях, нежить, подразнюючий кашель, позіхання, шлунково-кишкові розлади, надмірне вживання солодощів, різке розширення або звуження зіниць, почервоніння очей, свербіння, надмірне потовиділення, "гусяча шкіра", тремтіння, гнійні нариви на кінцівках, жовтяниця.
• Зовнішність: вигляд п'яного без вживання алкоголю, і при цьому - вигляд отупіння.
Зараз в багатьох розвинених країнах світу молоді люди кидають палити, пити. Вони пропагують здоров’я, різні захоплення для того, щоб тіло було красивим, завжди струнким, щоб думки були бадьорими, енергійними, а настрій – завжди відмінний. Банально, але факт - «здорове тіло – здоровий дух»! Таких захоплених людей в Україні стає все більше.
Поради для тебе
- Перш ніж прийняти пропозицію спробувати наркотик, добре подумай, для чого його тобі пропонують.
- Вчися говорити «Ні»! Варто лише раз твердо відмовитися від ризикованої пропозиції і далі тобі буде набагато легше відстоювати свою позицію.
- Знай, що всі наркозалежні шкодують про те, що почали вживати наркотики. Вони на своєму гіркому досвіді переконалися, що самотужки позбутися цієї залежності вкрай важко.
- Якщо ти бажаєш гострих відчуттів – їх багато довкола, варто лише озирнутися. І для цього зовсім не обов’язково руйнувати своє здоров’я наркотиками і ставати наркозалежним.
- Скажи «Ні!!!» ділкам тютюнового, алкогольного та наркотичного бізнесу! Приєднуйся до молодих, енергійних, здорових, веселих і успішних!
|