УВАГА! КІР!
В Україні епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір залишається неблагополучною. Продовжують реєструватися спалахи в дитячих організованих колективах, закладах освіти, закладах охорони здоров’я, оздоровчих закладах та в побуті. За оперативними даними в Україні за 2018 рік захворіло на кір 53219 осіб, по Черкаській області – 362 особи. За січень в Черкаській області зареєстровано хворих на кір 213 осіб, з них –дорослих - 98, дітей – 115.
Кір – гостре інфекційне захворювання, яке проявляється гарячковою реакцією, катаральними явищами та висипкою. До збудника кору сприятлива кожна людина, яка не щеплена і не перехворіла на кір.
Збудник інфекції – вірус, який швидко гине при кип’ятінні та під дією дезінфікуючих засобів.
Джерелом збудника інфекції є хвора на кір людина, яка стає заразною для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду та до четвертого дня після появи висипу.
Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус у великій кількості потрапляє в навколишнє середовище з крапельками слизу при чханні, кашлі, розмові і повітрям розноситься на значні відстані. При появі збудника кору в місцевості, де його не було декілька років, а також в колективи, не щеплені проти кору, захворіють практично всі, незалежно від віку. Для кору, як і для всіх повітряно-крапельних інфекцій, характерна сезонність. Максимальне число захворювань реєструється з грудня по травень. Інкубаційний період складає 8 -17 днів, тривалість його може збільшуватись до 21 – 28 днів.
Захворювання починається гостро з підвищення температури тіла до 38,5 – 39 0С, з’являється нежить, кашель, головний біль, кон’юнктивіт, зниження апетиту, плаксивість, порушення сну. Відмічається гіперемія кон’юктивів та склер, сльозотеча, світлобоязнь. На слизовій оболонці щік, а іноді і на слизовій оболонці губ з’являються дрібні папули, які мають сірувато - білий колір, оточені гіперемією, міцно спаяні з підлеглою тканиною. Ці елементи специфічні симптомам кору і носять назву Бєльського – Філатова – Коплика. В кінці продромального періоду температура тіла знижується, однак з появою висипання знову збільшується до більш високих цифр. Підсилюється інтоксикація та катаральні явища в дихальних шляхах. Період висипання розпочинається на 4 – 5 день хвороби і триває зазвичай 3 дні. Характерна етапність висипань. В перший день елементи висипу з’являються за вухами, на стінках носа потім швидко поширюються на обличчя, шию частково на верхню частину грудей і спину. На другу добу висип покриває весь тулуб, а на третю добу – верхні і нижні кінцівки. Коли розпочинається висипання, виділення вірусу різко зменшується і на 3 – 4 день хворий не становить небезпеки для оточуючих.
З третього дня від початку висипання висип починає темніти, стає бурим, або світло-коричневим. Починається період пігментації. Він відбувається в тій же послідовності що і висипання. Зникнення висипу може супроводжуватися дрібним висівковоподібним лущенням шкіри. Іноді в період пігментації виникає синдром крупа, обумовлений приєднанням вторинної інфекції.
Ускладнення у не щеплених можуть з’являтися у будь якому періоді захворювання. Найбільш часто зустрічаються ларингіт, трахеїт, пневмонія, плеврит, отит, менінгіт. Але кір страшний ще і тим, що вражає клітини центральної нервової системи, внаслідок чого може виникнення такого грізного ускладнення, як енцефаліт, що часто закінчується смертю. При більш легкому ураженні ЦНС людина одужує однак за даними американських лікарів, в середньому у 1 на 1000 перехворілих чітко виражене пригнічення інтелектуального розвитку.
Одужання відбувається повільно. Протягом 2 – 8 тижнів і більше у перехворілих може спостерігатися астенія. Перенесення інфекції сприяє загостренню хронічних захворювань, іноді виникають ендокринні порушення.
Основним профілактичним заходом є активна імунізація живою вакциною, яку проводять дітям у віці 12 місяців та у 6 років.
Термін введення вакцини особам, які перебували в контакті із хворим на кір, якнайшвидше, в перші 72 години від часу контакту.
Хвора дитина не допускається в організовані колективи (дитячий садок, школа, консультація, поліклініка), її не можна возити в загальному транспорті, із ним не слід ходити в гості і допускати в квартиру інших дітей.
В дитячих дошкільних установах, школах, та інших організованих колективах, при виявленні хворого, встановлюється карантин на 21 день з моменту виведення хворого із колективу.
Щеплення проти кору врятувало багато життів.
Не будьте байдужими до здоров’я своєї дитини.
Своєчасно зробіть щеплення!!! |