Як збирати і зберігати грудне молоко: корисні рекомендації
Саме надійне і корисне для новонародженого – це годування материнським молоком. Є жінки, які хочуть прикладати дитину до грудей, але в силу певних обставин змушені годувати зцідженим молоком. У такому випадку необхідно знати, як правильно збирати і зберігати цей цінний продукт.
Як зціджувати грудне молоко?
При нестачі молока фахівці рекомендують після кожного годування зціджувати його залишки з грудей, щоб прибувало більше. Робити цю процедуру варто лише до того моменту поки його не стане достатньо. Також, якщо у мами грудничка виникає необхідність куди-небудь відлучитися, то буде надійніше залишити порцію зцідженого молока.
При рідкісних розставання з малюком можна зціджувати вручну, але якщо мама повинна рано вийти на роботу або дитина народилася слабенькою, недоношеною і сам не бере груди, то краще придбати молоковідсмоктувач. Якщо доводиться годувати тільки зцідженим молоком, є сенс боротися за кожну його краплю, адже користь материнського молока не йде в порівнянні ні з чим. Намагайтеся зціджуватися не рідше ніж раз на 2-3 години, щоб якомога довше зберігати лактацію. А тепер про все по порядку.
Ручне зціджування. Вимийте руки, підготуйте ємність для молока. Посуд має бути чистим, простерелізованним. Попередньо зробіть легкий погладжуючий масаж молочної залози. Багато жінок під час зціджування вручну роблять велику помилку, натискаючи тільки на сосок. Звичайно, таким способом «добути» нічого не виходить. Стежимо за тим, щоб великий і вказівний палець перебували на краю ореоли, інші пальці повинні підтримувати груди знизу. Потім робимо часті і короткі натискання. Якщо техніка правильна, то болю і сильного дискомфорту не буде. Добре, якщо в пологовому будинку акушерка або фахівець з грудного вигодовування покаже вам на явному прикладі, як правильно зціджувати молоко. Краще один раз побачити і відчути на собі, тоді буде простіше зрозуміти.
Для більш швидкого зціджування можна скористатися молоковідсмоктувачем. Вони бувають ручні і електричні. З ручним молоковідсмоктувачем зціджування відбувається завдяки регулярному натискання на певний механізм. Електричний виконує всю роботу сам і вважається найшвидшим. При використанні молоковідсмоктувача ознайомтеся з інструкцій, рекомендаціями виробника, зверніть увагу, щоб сосок був розташований по центру воронки, а прилягання – щільним. Слідкуйте за чистотою апарату.
Як зберігати грудне молоко?
Існує кілька способів зберігання грудного молока. Все залежить від того на які терміни зберігання ви розраховуєте. Деякі мами сумніваються в питанні, чи можна зберігати грудне молоко в холодильнику? Можна, при температурі від 0 до + 4 градусів молоко зберігатися 7 днів, але не залишайте його в двері холодильника.
Чи можна заморожувати грудне молоко?
Якщо мама змушена годувати малюка тільки зцідженим молоком, то, звичайно, є сенс запасатися їм про запас, заморожуючи його. Зберігати таке молоко можна від 2 тижнів до 3 місяців. Все залежить від того в якій морозилці воно зберігається. Якщо в окремому ящику або відсіку з дверима, яким ви не користуєтеся для інших цілей, то це збільшує термін зберігання до трьох місяців. Позначайте дату на контейнері з молоком, коли його заморожуєте. Не рекомендується заморожувати молоко повторно (т. є. розморожувати і заморожувати знову), а також додавати великі порції свіжого молока до вже замороженого.
Розігрівають заморожене молоко в теплій воді, опустивши в неї контейнер з молоком. Щоб холодні ділянки відтавали активніше посудину з молоком необхідно періодично струшувати. Існують спеціальні прилади для підігріву молока. Якщо ви змушені залишати малюка з родичами, то такий варіант стане самим безпечним тому що підігрівач підтримує оптимальну температуру. Адже материнське молоко не можна перегрівати або кип’ятити, інакше воно втрачає корисні властивості. Також його забороняється гріти в мікрохвильовці через імовірність нерівномірного прогріву. Розморожене молоко не слід зберігати більше двох днів.
Де зберігати грудне молоко, якщо холодильника під рукою немає?
Багато мам будуть здивовані, але грудне молоко не псується при кімнатній температурі (25 С) і зберігається 4-6 годин. Речовини, які містяться в материнському молоці навіть при такій температурі протидіють шкідливим бактеріям. Цей факт підтверджують реальні дослідження. Тобто, якщо у мами на роботі з’являється потреба зцідити молоко, то є всі шанси зберегти його без холодильника і довезти додому. Якщо ж у спекотну погоду є необхідність куди-небудь переміщатися, то тут знадобитися сумка-холодильник. Або ж деякі мами виходять з положення за допомогою термоса, який попередньо охолоджують кубиками льоду.
Пам’ятка для батьків: скільки можна зберігати грудне молоко?
Нижче наведені загальні рекомендації по зберіганню грудного молока в різних температурних умовах. Джерело: La Leche League International.
Молозиво (зціджене протягом 6 днів після пологів):
- 12 годин при кімнатній температурі 27-32 C (80.6-89.6 F)
Зріле молоко:
- при 15 C (59-60F) – 24 години
- при 19-22 C (66-72 F) – 10 годин
- при 25 C (79 F) – 4-6 годин
- в холодильнику при 0-4 C (32-39 F) – 8 днів
Заморожене молоко:
- Морозильна полиця всередині холодильника, без окремих дверей – 2 тижні
- Морозильне відділення з окремими дверима – 3-4 місяці (температура варіюється через часте відкривання дверей)
- Стаціонарна (окрема) морозильна камера глибокого заморожування з постійною температурою-19 C (0 F) – 6 місяців і довше.
Які «контейнери» вибирати для зберігання грудного молока?
В даний час вибір тари для збереження молока великий. Можна використовувати як скляну, так і пластикову ємність – це питання абсолютно не принципове, головне, тара має бути якісна, стерильна, щільно закриватися і бути для вас зручною. Це можуть бути пляшечки, спеціальні пластикові бокси і навіть пакети, призначені для зберігання грудного молока. Пластикові пакети зручні тим, що кріпляться до молокоотсоса, а до деяких навіть додаються в комплекті. Вони зручні і у використанні, а при зберіганні не займають багато місця. У звичайних поліетиленових пакетах молоко зберігати не варто, цей матеріал не призначений для таких цілей і при нагріванні вони можуть рватися.
Годуєте малюка грудним молоком, навіть якщо немає можливості прикладати його до грудей або постійно перебувати поруч. У сучасному світі процес збирання і зберігання грудного молока може бути значно спрощений завдяки численним пристосуванням. |