Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради
КНП "ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ"
Календар
«  Лютий 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Друзі сайту
 • ЗАПИСАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ ОНЛАЙН
 • Департамент охорони здоров`я
 • Міністерство охорони здоров`я
 • Запис до лікаря онлайн
 • НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Головна » 2021 » Лютий » 17 » Інвалідність дітей: профілактика та реабілітація
  14:40
  Інвалідність дітей: профілактика та реабілітація

  ІНВАЛІДНІСТЬ ДІТЕЙ ЯК ПРОБЛЕМА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я: ПРОФІЛАКТИКА ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕФЕКТИВНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ

   

  Здоров’я громадян – це одна з найбільших цінностей для кожної цивілізованої країни, найважливіша складова її соціально-економічного розвитку, тому метою держави має бути збереження здоров’я населення та прагнення забезпечити кращі показники здоров’я людей і продовження тривалості життя, що вимагає удосконалення управління охороною здоров’я та формування і функціонування дієвої системи громадського здоров’я. Саме система громадського здоров’я має зробити значний внесок у вирішення питань профілактики інвалідності дітей та реабілітації дітей з інвалідністю.

  Інвалідність дитячого населення є однією з найбільш вагомих проблем, оскільки вона є медичною, соціальною, психологічною, економічною проблемою і має державне значення та є найбільш чутливим індикатором якості життя населення, інтегруючи усі негативні сторони сучасності і побічно характеризуючи рівень розвитку усіх сфер життєдіяльності суспільства.

  Актуальність питань дитячої інвалідності ще більше зростає в умовах стрімкого загострення проблем соціального розвитку, розтрати людського потенціалу, розбалансованості міжособистісних стосунків, військових дій на сході України і показує необхідність пошуку рішень як медичного, так і соціального характеру, на якісно новому рівні.

  Необхідність профілактики інвалідності з дитинства і забезпечення ефективної реабілітації цих контингентів інвалідів зумовлена тим, що протягом останніх років в Україні уперше впродовж року стають інвалідами близько 17 тис. дітей, а серед усього дитячого населення діти з інвалідністю складають 2,0–2,1%. Показник інвалідності у дітей найбільш яскраво ілюструє різке зниження функціональних можливостей організму, реакцій пристосування і захисту.

  Переважна більшість із них зберігають статус інваліда у подальшому житті, що суттєво впливає на проблему збереження працездатності.

  Значимість проблеми інвалідності з дитинства також обумовлена тим, що інвалідизація майже 25,0% інвалідів у віці до 50 років обумовлена захворюванням, перенесеним у дитинстві.

  Загальна інвалідність протягом  2018-2020 років перевищує нормативний показник, має тенденцію до росту, але не перевищує показник по Черкаській області та становить у 2020 році 993 особи, або 227,4 на 10 тис. дитячого населення. І рангове місце займають вроджені аномалії, ІІ – розлади психіки та поведінки, ІІІ – хвороби нервової системи.

  Первинна інвалідність протягом 2018-2020 років також перевищує нормативний показник, має тенденцію до росту та становить у 2020 році 122 особи, або 27,9 на 10 тис. дитячого населення. І рангове місце займають розлади психіки та поведінки, ІІ – вроджені аномалії, ІІІ – ендокринні хвороби.

  Проведений аналіз щодо частки дітей з інвалідністю серед загальної кількості хворих дітей у розрізі класів хвороб засвідчив, що найбільш інвалідизуючими хворобами є вроджені вади розвитку, деформації та хромосомні аномалії, розлади психіки та поведінки та хвороби нервової системи.

  До найменш інвалідизуючих хвороб можна віднести хвороби крові, органів дихання, шкіри.

  Тенденція до росту показника дитячої інвалідності притаманна будь-якій цивілізованій державі, бо на перше місце ставиться завдання збереження життя усім дітям. Така постановка проблеми правильна, оскільки дає можливість упорядкувати статистичні дані щодо дитячої інвалідності, збільшити число сімей, охоплених соціальною допомогою, і зумовити точніше планування медичних і медико-соціальних програм щодо створення служб реабілітації та відновного лікування.

  Динаміка інвалідності за віковими групами збігається з динамікою поширеності хвороб у дітей відповідних вікових груп – збільшення з віком.

  Наведені вище дані свідчать про необхідність посилення первинної профілактики захворюваності дітей та удосконалення надання медичної допомоги дітям із важкими інвалідизуючими хворобами. Попередження інвалідності не має замикатися на службах охорони здоров’я і реабілітації, доречно залучати до їх вирішення інші відомства, громадські організації, міжнародні проекти. Ситуація з інвалідністю дітей в Україні свідчить про необхідність структурної перебудови системи надання медичної допомоги на користь первинної ланки, раціоналізації стаціонарної та спеціалізованої медичної допомоги шляхом запровадження міжнародних стандартів лікувальної діяльності в умовах єдиного медичного простору. Водночас зміцнення педіатричної служби слід поєднувати з розвитком профілактичної медицини та формуванням мотивації населення до збереження та зміцнення здоров’я.  Крім того, факторна детермінація основних причин дитячої інвалідності зумовлює доцільність формування основних напрямків та програм зі зниження інвалідності дітей. Це, насамперед, подальший розвиток служб медико-генетичного консультування, планування сім’ї, поліпшення якості медичного догляду новонароджених із низькою і дуже низькою масою тіла при народженні, організація служби медико-соціального патронажу в сім’ях високого соціального ризику. З метою підвищення батьківської компетенції необхідно тактовно й обережно формувати об’єктивне уявлення про наявний у дитини дефект і можливі його наслідки. У вирішення питань профілактики інвалідності дітей та реабілітації дітей з інвалідністю значний внесок зробила система громадського здоров’я, яка сьогодні формується в України.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2018 року №453 «Про затвердження Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2021 року» розроблено заходи щодо створення сприятливих умов для життя та розвитку дитини, зокрема:

  - подальше впровадження розширеної ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» – грудне вигодовування дітей грудного та раннього віку;

  - здійснення заходів щодо збереження здоров’я, попередження інвалідності та смертності новонароджених та дітей віком до п’яти років, а саме: розроблення та впровадження стандартів спостереження за дітьми, які народилися з екстремально низькою (менше одного кілограма) вагою та дітьми з наслідками перинатальних уражень;

  - впровадження системи катамнестичного спостереження за здоров’ям та розвитком новонароджених та дітей віком до трьох років з обмеженнями життєдіяльності;

  - здійснення моніторингу медичної допомоги пацієнтам з орфанними захворюваннями;

  - створення системи надання послуг «раннього втручання» для превенції інвалідності у дітей з обмеженнями життєдіяльності;

  - впровадження стандартів та послуг для медичної реабілітації новонароджених та дітей з обмеженнями життєдіяльності розроблення та удосконалення методів і засобів профілактики, діагностики та лікування соціально значущих захворювань (туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу);

  - продовження централізованих заходів програмного характеру для забезпечення дітей необхідними лікарськими засобами, виробами медичного призначення, лікувальним харчуванням та медичним обладнанням;

  - проведення масового скринінгу новонароджених на фенілкетонурію, вроджений гіпотереоз, муковісцидоз, адреногенітальний синдром та галактоземію;

  - закупівля продуктів лікувального харчування для дітей, хворих на фенілкетонурію, лікарських засобів для забезпечення дітей, хворих на гемофілію типів А або В, або хворобу Віллебранда, медикаментів для дітей, хворих на нанізм різного походження, лікарських засобів для лікування дітей, хворих на резистентну форму ювенільного ревматоїдного артриту, медикаментів для дітей, хворих на муковісцидоз, первинні (вроджені) імунодефіцити дітей, хронічний вірусний гепатит, дитячий церебральний параліч, проведення оперативного лікування дітей з інвалідністю із незворотними вадами слуху, які потребують проведення імплантаційного слухопротезування, а також заміни зовнішньої частини (мовного процесора) систем імплантаційного слухопротезування;

  - забезпечення дітей з особливими освітніми потребами місцями у закладах дошкільної освіти;

  -забезпечення інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти.

           Постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року №309 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю» визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реабілітація дітей з інвалідністю».

  Послуги, які за станом здоров’я потрібно надати  дитині з інвалідністю, вносяться до Індивідуальної програми реабілітації та є обов’язковими для виконання реабілітаційними установами згідно із статтею 23 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».

  Перелік реабілітаційних установ не є вичерпним і формується Фондом за інформацією, поданою реабілітаційними установами, з наданням копії ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики, та даних щодо вартості складових реабілітаційних послуг.

  Вартість реабілітаційних послуг для кожної дитини визначається реабілітаційною установою відповідно до індивідуальної програми реабілітації.

  Гранична вартість реабілітаційних послуг на рік для однієї дитини, яка відповідно до індивідуальної програми реабілітації за більшістю основних категорій життєдіяльності має обмеження I та II ступеня, не може перевищувати 16 тис. гривень, III ступеня - 25 тис. гривень.

  Реабілітаційні послуги можуть надаватися у стаціонарі та амбулаторно.

  У КНП «Черкаська міська дитяча лікарня» проводиться реабілітація дітей з інвалідністю та дітей із захворюваннями нервової системи як в амбулаторних, так і стаціонарних умовах.

   

  Заступник директора з експертизи тимчасової непрацездатності

  Валентина ОСТАПЧУК

  Категорія: Імунопрофілактика | Переглядів: 445 | Додав: Administrator
  Всього коментарів: 0
  avatar
  КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" © 2023
  Хостинг від uCoz
  Всі права захищені

  Дизайн сайту — chmiacmsz

  Інформація

  ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ!

  КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО НА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО І ПОВИННА СТАТИ ЛЮДИНОЮ, ОСОБИСТІСТЮ ТА ГІДНИМ ГРОМАДЯНИНОМ УКРАЇНИ!

  БЛАГОПОЛУЧЧЯ ДИТИНИ - НАЙВИЩИЙ ЗАКОН!

  Контакти

  тел. 66-44-07, тел. - факс 66-44-07

  18029 Україна,м.Черкаси вул. О.Теліги,4

  mdl_infocentr@ukrpost.ua