ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ ТА ГРВІ У ДІТЕЙ
Грип та інші гострі респіраторні вірусні інфекції є наймасовішими захворюваннями людей. Щорічно на частку цих нозологічних форм припадає близько 90% усієї інфекційної захворюваності у світі. Грип безпосередньо шкодить здоров’ю людини, а також знижує захисні сили організму. Крім того, грип здатний загострювати перебіг супутніх захворювань, що є небезпечним для людей з хронічною патологією. Особливу загрозу грипозна інфекція становить для дітей та людей похилого віку.
Здатність вірусу грипу швидко мутувати ускладнює здійснення ефективної профілактики, тому це примушує щорічно захищатись від нього і використовувати специфічні засоби захисту – вакцини.
Вірус грипу малостійкий в довкіллі, за кімнатної температури руйнується протягом декількох годин. Швидко гине під дією дезінфекційних розчинів. У замороженому стані при температурі -70˚ зберігається роками. Збудники грипу не чутливі до антибіотиків.
Резервуаром вірусу та джерелом інфекції є хвора людина, а в окремих випадках ще й тварини (птахи, свині й, можливо, собаки). Із крапельками слизу під часу кашлю і чхання збудник викидається на відстань до 3-3,5 метрів. Зараження можливе також через предмети домашнього вжитку (рушник, посуд, дверні ручки, тощо).
Сприйнятливість до грипу дуже висока, але найбільша кількість захворювань спостерігається у дітей віком до 14-ти років.
Захворювання на грип має чіткий сезонний характер, що може бути пов’язано з такими причинами: застуда, сезонний авітаміноз, скупчення людей у приміщеннях у негоду, заняття в навчальних закладах, стійкість вірусів у зимові місяці.
Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин( 10-12) до трьох днів. У типових випадках хвороба починається гостро, на перший план виступають такі симптоми, як озноб, різкий головний біль , переважно в лобній ділянці і скронях, ломота в м’язах, біль під час рухів очима, різка слабкість, втомлюваність, млявість. Ці симптоми в перший день захворювання домінують над катаральним синдромом. Слабкість у тяжких випадках доходить до адинамії, яка може супроводжуватись запамороченням і непритомними станами.
Уже в перші години захворювання температура тіла може досягати максимальних показників – вiд 38,5˚до 40˚ і вище. Температурна реакція при грипі вирізняється гостротою і відносною нетривалістю - чим вище температура тіла, тим коротший період гарячки. Уже з першого дня захворювання носове дихання утруднене, але кількість виділень з носа незначна.
У дітей раннього віку в клініці захворювання можуть домінувати симптоми нейротоксикозу (багаторазове блювання, судоми на тлі високої або субфебрильної температури, сонливість).
Специфічна профілактика грипозної інфекції призводить до зниження захворюваності на грип, а також зменшення ускладнень та затяжного перебігу інших ГРВІ. Практично у всіх вакцинованих хворих захворювання перебігає у легкій формі, у невакцинованих реєструються тяжкі і середньотяжкі форми, при цьому більш ніж у 70% випадків виникають ускладнення. Загальна тривалість хвороби 5-7 днів.
Хворі на грип лікуються переважно вдома. Показанням до госпіталізації є: тяжкі та ускладненні форми інфекції, вагітність, вік до 2 років, хворі з закритих колективів, хворі за якими неможливо організувати постійне медичне спостереження.
Як уберегти себе від захворювання на грип?
- зробити щеплення проти грипу;
- уникати тісного контакту з хворими, які кашляють, мають підвищену температуру тіла;
- по можливості уникати відвідування місць великого скупчення людей (кіно, театри, туристичні поїздки);
- дотримуватись здорового способу життя;
- частіше провітрювати приміщення;
- ретельно мити руки з милом після роботи, відвідування магазину, приходу з вулиці;
- частіше проводити вологе прибирання в приміщенні;
Якщо вдома є хворий:
- ізолюйте хворого в окрему кімнату;
- обслуговуючи хворого прикривайте рот і ніс маскою, періодично її оновлюйте;
- після кожного відвідування хворого мийте руки з милом;
- виділіть для хворого окремий посуд, рушник, засоби індивідуальної гігієни;
- частіше проводьте провітрювання та вологе прибирання кімнати хворого.
|