Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради
КНП "ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ"
Календар
«  Вересень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Друзі сайту
 • ЗАПИСАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ ОНЛАЙН
 • Департамент охорони здоров`я
 • Міністерство охорони здоров`я
 • Запис до лікаря онлайн
 • НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Головна » 2015 » Вересень » 3 » Гіперактивний Розлад Дефіциту Уваги
  09:37
  Гіперактивний Розлад Дефіциту Уваги

  Якщо у дитини Гіперактивний Розлад Дефіциту Уваги (далі ГРДУ)

   

       Майже всі діти є жваві, непосидючі, нетерплячі та часто неуважні. Втім щонайменше у 3-5% дітей шкільного віку ці ознаки виражені надмірно і невідповідно до віку, а тому призводять до значних поведінкових проблем. Такі діти за своєю природою змалечку гіперактивні – вони не просто активні, а надмірно активні, імпульсивні – діють під впливом своїх бажань та почуттів, не встигаючи подумати про наслідки та правила. Також гіперактивні діти мають труднощі з тривалим зосередженням уваги на чомусь, що є для них малоцікавим, як-от: шкільний урок чи виконання домашнього завдання тощо. У таких дітей фахівці діагностують ГРДУ – гіперактивний розлад дефіциту уваги – один із найпоширеніших поведінкових розладів. У 2004 році Всесвітня асоціація дитячої та підліткової психіатрії та суміжних професій  визнала ГРДУ проблемою №1 у сфері охорони психічного здоров`я дітей та підлітків.

       ГРДУ – це поліморфний клінічний синдром, оскільки насправді немає двох однакових дітей із ГРДУ, має багато облич та широкий спектр можливих проявів. Цей розлад історично має багато назв та синонімів – мінімальна мозкова дисфункція, синдром психомоторної розгальмованості, гіперкінетичний синдром та ін.

     ГРДУ – нейропсихіатричний розлад – тобто його причиною є особливості будови та функціонування певних зон головного мозку, а не згідно з поширеними міфами, погане виховання, надмірне споживання вуглеводів, Coca Cola, наявність глистної інвазії, грибів і т.п.

       У дітей із ГРДУ гальмівна, контролююча та організаційна функція лобної кори головного мозку не розвинена відповідно до віку. Внаслідок цього, за умов невчасної та неадекватної допомоги ГРДУ може призводити до серйозних ускладнень:

  • Проблеми з шкільною успішністю та поведінкою в школі.
  • Проблеми з антисоціальною поведінкою та кримінальними діями, приналежністю до антисоціальних угрупувань – як у дитинстві, так і в підлітковому та дорослому віці.
  • Проблеми у міжособистісних стосунках, соціальна ізоляція – як у дитинстві, так і в дорослому віці.
  • Проблеми з психічним здоров`ям – значно підвищений ризик багатьох психічних розладів у дітей та дорослих з ГРДУ, зокрема таких, як узалежнення від психоактивних речовин, тривожні розлади, розлади настрою, особистості та ін.
  • Проблеми з ризикованою поведінкою – як наслідок, люди з ГРДУ, зокрема у підлітковому та дорослому віці значно частіше стають «продюсерами» та жертвами нещасних випадків, дорожньо-транспортних пригод, у них підвищений ризик незапланованої підліткової вагітності, зараження венеричними хворобами і т.п.

       Зрозуміло, що ціна цих ускладнень для дитини, її сім`ї та суспільства в цілому є дуже високою. Варто зазначити, що більшість із цих вторинних проблем не є вироком для дитини і вони піддаються терапії, або ж навіть більше – їх можливо попередити за умови вчасної, компетентної допомоги. І така допомога є, адже ГРДУ є і одним із найбільш досліджених поведінкових розладів (на жаль, Україна досі перебуває у певній інформативній ізольованості від досягнень світової науки), якому присвячено тисячі наукових статей, десятки монографій численних конференцій, симпозіумів та ін.

       На основі значної кількості досліджень та накопиченого клінічного досвіду розроблено сучасні, науково обґрунтовані протоколи терапії, яка у випадку ефективного застосування допомагає значно зменшити вираженість симптомів розладу і попередити вторинні ускладнення – і таким чином покращити прогноз життя сім`ї, дитини та суспільства.

      За належної підтримки діти з ГРДУ можуть мати щасливе, повноцінне майбутнє. Впровадження програм допомоги таким дітям на суспільному, державному рівні є надзвичайно важливою справою, адже це може справді зменшити чимало суспільних проблем і на майбутнє оздоровити психічне здоров`я суспільства в цілому… І тому саме в цьому місці хочеться сказати словами Ахмеда Окаші: «Майбутнє наших суспільств залежить від того, яку увагу ми приділяємо проблемі психічного здоров`я наших дітей сьогодні…»

         Найпершим і найважливішим кроком у допомозі дитині є вчасна діагностика ГРДУ, а також освіта батьків щодо причин та проявів цього розладу та ефективних способів допомоги. Більшість поведінкових проблем дитини зумовлені не її злою волею чи неадекватним вихованням із боку батьків, а біологічними особливостями її мозку. Тільки добре розуміючи особливості своєї дитини, батьки можуть стати її адвокатами та допомагати їй долати поведінкові проблеми, повноцінно розвиватися, вчитися, інтегруватися у колектив однолітків. Вчасна діагностика ГРДУ вже у ранньому віці дає дитині шанс успішного старту в житті…

       Отож, спробуйте оцінити поведінку дитини за наведеною анкетою. Позначте галочкою присутність у дитини основних симптомів ГРДУ.

  Дитина часто…

  • постійно рухається, не може довго перебувати на одному місці, бігає чи лазить тоді, коли треба спокійно сидіти;

  • багато говорить, перериває спілкування інших, недоречно втручається у розмову інших;

  • не може витримати, коли треба чогось чекати (як-от, наприклад, своєї черги в грі чи у крамниці);

  • має проблеми з утриманням уваги на завданні, легко відволікається на сторонні подразники;

  • «відсутня», «десь літає в іншому світі», не чує. коли до неї звертаються;

  • не зосереджується на деталях, припускається помилок через неуважність у класних/домашніх завданнях;

  • діє імпульсивно, не подумавши про наслідки чи правила;

  • не має страху, часто діє надто ризиковано;

  • створює проблеми своєю поведінкою в сім`ї, у садочку/школі, у стосунках з однолітками.

       Якщо більшість відповідей позитивні, то досить імовірно, що у дитини ГРДУ. Проте остаточний діагноз може встановити лише команда компетентних фахівців, які всебічно обстежать дитину, зможуть відрізнити ГРДУ від інших причин, що призводять до схожих порушень поведінки, виявлять можливу присутність інших супутніх проблем – і щойно тоді, вичерпно поінформувавши батьків про результати обстеження, спільно спланують та реалізують необхідну програму допомоги дитині.

        Із віковим дозріванням дитини симптоми ГРДУ зменшуються, втім у 70-80% дітей симптоми розладу будуть присутні і в дорослому віці. Цей розлад є наслідком особливостей будови та біохімічного функціонування нервової системи дитини і повністю вилікувати його неможливо – та спільними зусиллями можна навчитися з ним жити, значно пом`якшити його симптоми та запобігти можливому негативному впливові на психологічний, соціальний та інтелектуальний розвиток дитини. Варто пам`ятати також, що ГРДУ дає дитині і певні позитивні риси – такі діти часто є більш безпосередні, творчі, артистичні, вони мають великий запас енергії і часто невичерпну снагу до життя. Важливо розкрити та розвинути ці та інші позитивні якості дітей – адже саме від них, від віри в себе Вашої дитини залежить можливість її майбутньої повноцінної самореалізації.

       Спеціалісти, які пройшли навчання з ГРДУ в Українському інституті когнітвно-поведінкової терапії, започаткували в Черкасах проект «Активна дитина», де батьки та діти можуть отримати належну соціальну підтримку і фахову допомогу, допомогти собі та дитині долати труднощі, повноцінно розвиватися, реалізовувати свої здібності та таланти.

   

  Категорія: Імунопрофілактика | Переглядів: 860 | Додав: лікарня
  Всього коментарів: 0
  avatar
  КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" © 2023
  Хостинг від uCoz
  Всі права захищені

  Дизайн сайту — chmiacmsz

  Інформація

  ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ!

  КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО НА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО І ПОВИННА СТАТИ ЛЮДИНОЮ, ОСОБИСТІСТЮ ТА ГІДНИМ ГРОМАДЯНИНОМ УКРАЇНИ!

  БЛАГОПОЛУЧЧЯ ДИТИНИ - НАЙВИЩИЙ ЗАКОН!

  Контакти

  тел. 66-44-07, тел. - факс 66-44-07

  18029 Україна,м.Черкаси вул. О.Теліги,4

  mdl_infocentr@ukrpost.ua