Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради
КНП "ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ"
Календар
«  Листопад 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Друзі сайту
 • Департамент охорони здоров`я
 • Міністерство охорони здоров`я
 • Запис до лікаря онлайн

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Головна » 2018 » Листопад » 8 » Цукровий діабет
  11:10
  Цукровий діабет

  Цукровий діабет у дітей: симптоми, профілактика та лікування


            Цукровий діабет у дітей посідає провідне місце серед усіх ендокринних захворювань. Як і у дорослих, він характеризується хронічним підвищенням рівня глюкози в крові.

  Розвитку цукрового діабету у дітей сприяє низка чинників. З них найбільше значення надають гострим дитячим інфекціям і психічним факторам, також сприяє надмірне споживання дітьми солодощів та спадково-сімейний фактор.

  Клініка

   Цукровий діабет у дітей починається частіше бурхливо, характеризується швидким розвитком основних симптомів хвороби і тяжким перебігом. Нерідко хворі, особливо грудного віку, надходять під спостереження лікаря з класичною клінікою прекоматозного стану або діабетичної коми.

  Найбільш ранніми і частими скаргами є спрага  і підвищене виділення сечі. Діти можуть випивати до 3-5 л рідини на добу, що пов’язано із зневодненням організму і підвищенням вмісту глюкози в крові і частково тканинах натрію хлориду, сечовини, глюкози.

  Кількість виділеної сечі за добу може досягати 3-6 л і більше. Сеча світла, питома вага висока за рахунок цукру. Поліурія супроводжується виділенням нирками цукру, продуктів білкового обміну та кетонових тіл. Іноді поліурії супроводжує енурез. Раптова поява енурезу у дитини має викликати підозру на цукровий діабет.

  Одним з головних, але не таких частих симптомів цукрового діабету є підвищений апетит.

  Характерною, а часом однією з ранніх ознак цукрового діабету у дітей є схуднення. Втрата у вазі може бути значною (до 5-6 кг) за порівняно короткий час. Цей симптом часто турбує батьків, і в подібних випадках не слід забувати про можливість цукрового діабету.

  Цукровий діабет часто супроводжується сухістю шкіри, лущенням на долонях, підошвах, гомілках і плечах. На волосистій частині голови можна виявити суху себорею. Волосся стає тьмяним, нігті потовщеними. Буває свербіж шкіри. Приєднання вторинної інфекції є причиною частої піодермії та інших гнійно-запальних процесів. Всі перераховані симптоми – наслідок обезводнення організму, порушення вуглеводного та інших видів обміну.

  Зміни шкіри часто супроводжує сухість слизових порожнини рота, губ; останні яскраво-червоного кольору, в кутах рота роздратування (гіповітаміноз). Язик сухий, темно-вишневого кольору («шинковий»). Часті стоматит, молочниця. Іноді спостерігається випадання зубів. На щоках, лобі, області верхніх повік, підборідді можна спостерігати діабетичний рум’янець. Він, мабуть, обумовлений розширенням капілярів через підвищений вміст цукру в крові.

  При декомпенсованих формах цукрового діабету можливі порушення з боку шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання, зниження апетиту, аж до анорексії, біль у животі, що симулює «гострий живіт», збільшення печінки.

  З боку серцево-судинної системи можливі схильність до тахікардії, приглушеність тонів серця, систолічний шум.

  При цукровому діабеті у дітей можуть виникати зміни з боку нервово-психічної сфери: дратівливість, нестійкість настрою, ослаблення пам’яті, головний біль, сонливість, поліневрит, біль у литкових м’язах.

  Глюкозурія (наявність цукру в сечі) – найбільш часта ознака захворювання і є наслідком різкого зниження засвоюваності вуглеводів. У добовій сечі може міститися цукру від слідів до кількох десятків грамів; при декомпенсованих формах захворювання виділення цукру з сечею може досягати 120-150 г. Уявлення про добову втрату цукру можна отримати лише по добовому глюкозуріченому профілю хворого. Однократне визначення цукру в сечі не може слугувати підставою для оцінки стану інсулярного апарату підшлункової залози і для діагнозу цукрового діабету.

  Таким чином, глюкозурічний профіль дозволяє судити про ступінь глюкозурії і про добові її коливаннях, визначити дозування інсуліну і вносити корективи в лікування інсуліном.

  Рівень цукру в крові при ранковому дослідженні натщесерце зазвичай становить 200-300мг%, а в прекоматозному і коматозному стані може бути значно вище. З метою більш правильної оцінки стану вуглеводного обміну при діабеті, а іноді і з метою уточнення діагнозу, необхідно вивчити коливання цукру в крові протягом доби (глікемічний профіль). Дослідження глікемічних кривих можна рекомендувати з однією або двома навантаженнями глюкозою (20 г дітям до 6 років, 30 г дітям старше 6 років).

  Частими проявами цукрового діабету є кетонемія і ацидоз, причому, чим менше вік дитини, тим легше вони виникають. У здорової дитини вміст кетонових тіл в крові становить 5-12 мг%, при цукровому діабеті, особливо при декомпенсації його, вміст кетонових тіл збільшується до 50-80 мг. Кетонемія часто супроводжується запахом ацетону з рота, наявністю ацетону в сечі.

  Цукровий діабет у новонароджених і грудних дітей зустрічається вкрай рідко і виявляється частіше випадково під час інтеркурентних захворювань вже в стані важкого кетоацидозу або діабетичної коми. Хлопчики хворіють в 2 рази частіше дівчаток. Більшість випадків хвороби відноситься до першої та останньої чверті року.

  Характерними ознаками є: мала вага доношених дітей при народженні, обумовлена дегідратацією, спрага, часті сечовипускання, схуднення при нормальному апетиті, відкладення кристалів цукру на пелюшках. Захворювання протікає важко. Через недостатній резерв глікогену та електролітів виникає ацидоз і зневоднення. У таких дітей є схильність до частих простудних захворювань, до шкірних уражень

  За клінічним перебігом цукрового діабету виділяють легкий, середній і важкий ступені тяжкості.

  Легкий ступінь кетоз відсутній, рівень цукру протягом доби нормалізується за допомогою однієї лише дієти.

  Середній кетоз відсутній або відзначається після стресових станів, гіперглікемія не перевищує 250 мг%, повна компенсація стану і усунення гіперглікемії досягаються дотриманням дієти і введенням гіпоглікемічних засобів (сульфаніламіди, бітуаніди, інсулін).

  До важких форм діабету відносять випадки захворювання з лабільним перебігом, які супроводжуються кетозом, високим рівнем цукру в крові (вище 250 мг%), вираженою і стійкою глікозурією. В анамнезі таких дітей є вказівки на перенесені прекоматозний стан і діабетичну кому. При діабеті важкого ступеня необхідна комплексна терапія в поєднанні з введенням інсуліну і бігуанідів.

  Лікування цукрового діабету у дітей

  Прогноз цукрового діабету залежить від багатьох факторів. Своєчасна діагностика, правильне комплексне лікування, систематичне диспансерне спостереження забезпечують нормальний ріст і розвиток дітей. Можливі випадки повного одужання.

  Лікування передбачає правильну організацію харчування, призначення комплексу лікарських засобів у поєднанні з інсуліном, сульфаніламідами, бігуанідами та іншими препаратами, а також дотримання гігієнічного режиму.

  Лікувальне харчування повинно містити білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни і воду в необхідних кількостях і певних співвідношеннях. Це сприяє нормалізації процесів обміну, усуненню клінічних симптомів захворювання і забезпечує нормальний ріст і розвиток дитини. При складанні дієти враховуються вік дитини, зріст, вага, клінічна форма захворювання і ступінь його тяжкості.

  При латентному діабеті дитині призначається харчування згідно рекомендованим нормам, але за винятком легко всмоктуваних вуглеводів. Таке харчування призначається дітям з явним діабетом при наявності гіперглікемії та глікозурії, але без збільшення печінки і кетозу. Лише дітям після 14 років зі стабілізацією цукрового діабету допускається обмеження легко всмоктуваних вуглеводів до 10-15 г на добу. Співвідношення білків, жирів і вуглеводів при цукровому діабеті має бути 1: 0,75: 3,0- 3,5 (у нормі 1: 1: 4).

  При важких формах цукрового діабету з лабільним перебігом білки також не обмежуються, кількість жиру не повинно перевищувати 75% харчової норми.

  Їжу необхідно приймати в певний час. Раціонально п’ятиразове харчування. Сніданок в 8-9 год, другий сніданок в -12, обід – в 14, полудень – в 17 і вечеря в 19 год (додаткова вечеря в 21 год). Сніданок зазвичай становить 25% добового раціону, другий сніданок – 10%, обід – 35%, полудень – 10%, вечеря – 20%. Дотримання такого принципу дієтотерапії забезпечує рівномірне надходження в організм вуглеводів і їх засвоєння, попереджає виникнення гіпоглікемії, незважаючи на введення інсуліну.

  Паралельно з дієтою необхідно призначати липокаїн, панкреатин, індуктотермію на області печінки, вітаміни – тіамін, рибофлавін, ціанокобаламін, аскорбінову кислоту.

  Інсулінотерапія – головний фактор у лікуванні цукрового діабету
  Доза інсуліну визначається показниками глікемії, глюкозурії і чутливістю організму дитини до препарату. 1 ОД інсуліну сприяє засвоєнню 5 г цукру. Лікування починають кристалічним інсуліном 6-8-годинної дії, дозою
  (при відсутності кетоацидозу) в середньому 8-10 ОД на одну підшкірну ін’єкцію, 2-3 рази на добу, за 15-20 хв до сніданку, обіду і вечері. Крім звичайного інсуліну застосовують різні види інсуліну пролонгованої дії і їх поєднання. Це дозволяє скоротити число ін’єкцій протягом доби до однієї – двох. Вибір інсуліну пролонгованої дії та визначення дозування його також проводиться строго індивідуально під контролем глікемічного і глікозурічного профілів.

  Кращими препаратами інсуліну тривалої дії є інсулін-цинк-суспензія і суспензія-інсулін-протаміну з тривалістю дії 18-24 год і більше. Ці препарати вводяться підшкірно.

  При легких формах цукрового діабету можуть з успіхом застосовуватися сульфаніламідні препарати (букарбан, бутамид, хлорпропамід, цикламіду і ін.) І похідні бігуанідів (фенформин, адебіт та ін.). Ці препарати також забезпечують компенсацію, а в деяких випадках стійку ремісію. Бігуаніди нерідко комбінують з інсуліном. Таке поєднання особливо доцільно при резистентності до інсуліну.

  У період компенсації хвороби дитина повинна відвідувати школу, займатися спортом, тобто її режим не повинен відрізнятися від режиму здорової дитини. Всі діти, хворі на цукровий діабет, повинні перебувати на диспансерному обліку і систематично спостерігатися педіатром-ендокринологом.

  Профілактика

   Контроль перегодовування дітей, психічного і фізичного травмування, своєчасне попередження і лікування гострих і хронічних захворювань; боротьба з хронічними вогнищами вторинної інфекції; раннє виявлення предіабетичних станів і проведення заходів, здатних затримати подальшу еволюцію захворювання.

  Категорія: Імунопрофілактика | Переглядів: 348 | Додав: Administrator
  Всього коментарів: 0
  avatar
  КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" © 2021
  Хостинг від uCoz
  Всі права захищені

  Дизайн сайту — chmiacmsz

  Інформація

  ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ!

  КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО НА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО І ПОВИННА СТАТИ ЛЮДИНОЮ, ОСОБИСТІСТЮ ТА ГІДНИМ ГРОМАДЯНИНОМ УКРАЇНИ!

  БЛАГОПОЛУЧЧЯ ДИТИНИ - НАЙВИЩИЙ ЗАКОН!

  Контакти

  тел. 66-44-07, тел. - факс 66-44-07

  18029 Україна,м.Черкаси вул. О.Теліги,4

  mdl_infocentr@ukrpost.ua