БРОНХІАЛЬНА АСТМА У ЗАПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ
1. Чому в родині немає бронхіальної астми, а в дитини є?
В більшості випадків у дитини з бронхіальною астмою алергологічний анамнез обтяжений. Алергічні захворювання можуть бути у батьків, дідусів, бабусь, рідше у тіток чи дядьків. І це може бути не обов’язково бронхіальна астма, а інші алергічні захворювання.
Але бувають випадки, коли батьки здорові, тоді це «прояви цивілізації». І за останніми прогнозами алергологічна патологія з кожним роком зростає дуже великими темпами і в недалекому майбутньому кожен другий-третій житель планети буде страждати алергічними захворюваннями.
2. Чи «переросте» дитина бронхіальну астму, чи можна зняти дитину з обліку?
Такого слова як «переросте» в алергології немає. Хоча при легкому перебігу бронхіальної астми, особливо у хлопців, якщо вони дотримуються здорового способу життя, правильно фізично розвиваються – наступає довготривала ремісія захворювання, яка може утримуватись довгі роки. Хоча немає гарантії, що при неблагополучних обставинах знову не з’являться напади задухи.
Діагноз бронхіальної астми не знімається. Але бронхіальна астма може бути епізодичною (інтермітуючою) або хронічною персистуючою, легкого, середнього та важкого перебігу.
3. Чому виставлено діагноз бронхіальної астми, адже моя дитина не задихається як дорослий?
Напади бронхіальної астми у дорослого відрізняються від нападів у дітей. Якщо у дорослого напад проявляється в типовій формі різкої задухи, то у дітей, особливо молодшого віку, це може бути у вигляді «свистячого дихання» не один день, кашлю частого малопродуктивного, можливо нападоподібного характеру. Дуже часто провокуючим фактором розвитку нападу бронхіальної астми у дітей є респіраторні вірусні інфекції. І, як правило, на другий-третій день після цього наступає період загострення бронхіальної астми.
4. Чи буде алергія якщо кіт буде без шерсті?
Коти являються найбільш алергенними серед тварин. Алергени знаходяться не тільки в шерсті, а і в епідермісі, слині, сечі, виділеннях і навіть коли в квартирі вже немає кота – його алергени зберігаються ще не на один місяць. Тому від довжини шерсті алергенні властивості кота не залежать.
5. Що таке небулайзерна терапія?
Небулайзерна терапія – це інгаляційна терапія, коли в небулайзер заливають медикаментозні речовини.
Основні правила прийому інгаляцій:
- Інгаляції проводяться через 1-1,5 год. після прийому їжі, фізичного навантаження.
- Інгаляції приймаються у спокійному стані.
- При прийомі інгаляції не рекомендовано робити нахил тулубу вперед, що утруднює дихання, одяг не повинен стискати шию.
- При захворюваннях носа, носоглотки – вдих та видих необхідно робити через ніс (назальна інгаляція), при цьому рекомендовано застосовувати спеціальні носові насадки до небулайзера.
- При захворюваннях глотки, гортані, трахеї і бронхів, рекомендується вдихати ротом (оральна інгаляція).
- При інгаляції необхідно робити повільний глибокий вдих із затримкою дихання наприкінці вдиху на 2 секунди, а потім видихати через ніс.
- Часте глибоке дихання може сприяти виникненню запаморочення, тому рекомендується робити короткі перерви.
- Перед процедурою хворий не повинен приймати відхаркуючі засоби.
- Об'єм рідини, яка рекомендується для інгаляції складає у більшості випадків 2-5 мл фізіологічного розчину. Не можна використовувати дистильовану воду, гіпо- та гіпертонічні розчини, так як це може спричинити бронхоспазм.
- Після інгаляції глюкокортикостероїдів рекомендовано прополоскати ротоглотку.
- Тривалість однієї інгаляції складає 5-10 хвилин, курс лікування – 6-8 до 15 процедур.
В небулайзер заливають тільки ті препарати, які знаходяться в небулах (пластикових контейнерах). Категорично заборонено заливати в небулайзер відвари трав.
Слід завжди пам’ятати, що дуже часте використання небулайзерної терапії призводить до погіршення стану слизових оболонок бронхів, які стають тонкими, на них зникають війки, після чого погіршується евакуація мокротиння з бронхів.
6. Чим відрізняється небулайзерна терапія від звичайних інгаляторів?
Небулайзерна терапія застосовується у дітей раннього та молодшого віку, а також при важкому стані дитини.
«Кишенькові» інгалятори – інгалятори, які використовують діти старшого віку та дорослі. Складність дихання через ці інгалятори полягає в чіткому та правильному вдиханні препарату. Спочатку треба максимально заспокоїтися, прийняти зручне положення, підняти голову, максимально видихнути повітря і на глибокому вдиханні вприснути дозу інгалятора, після чого затримати дихання на 10 секунд і видихнути. Якщо із ротової порожнини «вийшов пар», то інгаляція зроблена неправильно. Тоді через декілька хвилин можна повторити вдихання препарату. Також інгалятори можуть бути порошкоподібні, при яких також треба правильно дихати.
Закордоном вже з’явились інгалятори нового покоління, коли можна просто дихати без форсованого дихання і потрібна доза препарату попадає в бронхіальне дерево.
7. Чи може дитина займатися в спортивній секції?
Так, кожна дитина, яка має бронхіальну астму в стадії ремісії, може займатися будь-яким видом спорту. Але обов’язковими умовами для цього є:
- заняття поза періодом загострення;
- «правильно підібраний» спортивний зал без плісняви, запахів тютюнового диму;
- позитивне налаштування дитини на даний вид занять;
- систематичність занять.
При лікуванні бронхіальної астми велике значення мають партнерські відношення між лікарем, пацієнтом та його сім'єю. Тільки чітке виконання призначень лікаря, розуміння того, що бронхіальна астма є хронічною хворобою і повинна лікуватись згідно протоколів лікування, дає позитивний результат і тоді астма важкого перебігу переходить в більш легкі форми, а легкі форми мають довгі ремісії без загострень. Побоювання гормональних препаратів необґрунтоване. З позиції доказової медицини – тільки дана група препаратів має протизапальну дію і використовується в базисній довгостроковій терапії та приносить позитивні результати. На сьогоднішній день немає чудодійних методів лікування, які призводять до швидкого і повного одужання дитини.
Крім медикаментозної терапії в комплексному лікуванні бронхіальної астми використовується лікувальна фізкультура, загартовування, відпочинок дитини в тій кліматичній зоні, де дитина звикла жити, створення позитивного психологічного клімату в родині. При дотриманні всіх правил – у дитини з бронхіальною астмою, буде якісне і повноцінне життя.
Фельдшер із санітарної освіти Іщенко С.Г. |