24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом
Профілактика туберкульозу у дітей та підлітків
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу. Уражається туберкульозом весь організм: легені, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіра, головний мозок.
Основним джерелом поширення інфекції є хвора на туберкульоз людина, рідше рогата худоба, верблюди, свині, птахи та інші тварини.
Заразитися туберкульозом може практично будь-яка людина.
Зараження відбувається:
- Через повітря - (аерогенний, повітряно-крапельний шлях) або предмети побуту при користуванні спільним з хворим на туберкульоз легень посудом, туалетним приладдям і т.д., рідше через їжу (аліментарний шлях).
- При вживанні молочних продуктів від хворої на туберкульоз великої рогатої худоби.
Методи виявлення туберкульозу:
- Проба Манту – проводиться дітям та підліткам 1 раз на рік;
- флюорографічне обстеження – проводиться підліткам 1 раз в 2 роки (в 15 та 17 років) та щорічно дітям – підліткам групи ризику;
- бактеріологічне обстеження – обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які тривалий час кашляють.
Щорічна туберкулінодіагностика у дітей є найбільш дієвим методом виявлення цієї небезпечної хвороби.
Як запобігти захворюванню на туберкульоз?
Для активної специфічної профілактики туберкульозу у дітей та підлітків призначена вакцина БЦЖ.
Вакцина БЦЖ представляє собою живі ослаблені (що втратили здатність викликати захворювання) мікобактерії вакцинного штаму. Поява у щепленої від туберкульозу дитини через 4 - 6 тижнів папули розміром 5 - 10мм, а через рік рубчика свідчить про успішно проведену вакцинацію.
Внутрішньошкірна вакцинація БЦЖ визнана основним заходом специфічної профілактики туберкульозу. Вона стимулює вироблення не тільки специфічного протитуберкульозного імунітету, але і підсилює природну стійкість дитячого організму до інших інфекцій. У випадку розвитку захворювання, первинна інфекція протікає у вакцинованих сприятливо, часто безсимптомно і виявляється в неактивній стадії .
Щеплення проти туберкульозу (щеплення БЦЖ) в Україні є обов’язковим (вимоги наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» та зі змінами у наказі МОЗ України 11.08.2014 № 551). Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя.
Якщо дитина не щеплена в пологовому стаціонарі через медичні протипокази (недоношеність, мала вага, соматичні захворювання), щеплення проводиться вакциною БЦЖ в амбулаторних умовах, тобто під спостереженням сімейного лікаря. Дітям, яким не виповнилося два місяці, щеплення проти туберкульозу проводиться без попередньої проби Манту. Після двомісячного віку перед виконанням щеплення БЦЖ дитині слід провести пробу Манту. Щеплення проводиться при негативному результаті проби.
Повторній вакцинації підлягають здорові діти з від’ємною реакцією Манту в 7-річному віці вакциною БЦЖ.
Туберкульоз, можна попередити.
Рання та своєчасна діагностика захворювання дає гарантію повного вилікування хвороби. |